Hindistan Başbakanından kripto parada küresel iş birliği çağrısı

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, kripto para paraların yarattığı zorlukların üstesinden gelmek için küresel iş birliği çağrısı yaptı.

Dünya Ekonomik Forumu’nun her yıl gerçekleştirilen Davos konferansında konuşan Modi, “Kripto para, değişen küresel düzen ile birlikte küresel bir aile olarak karşı karşıya olduğumuz türden zorlukların bir örneğidir. Bununla mücadele etmek için her ulusun, her küresel kurumun ortak ve senkronize şekilde eyleme geçmesi gerekiyor.” dedi.

Modi, kripto parayı tedarik zinciri aksaklıklarına, enflasyona ve iklim değişikliğine benzetti. Hindistan başbakanı ayrıca çok taraflı kuruluşların modern dünyanın zorluklarıyla mücadele etme konusunda donanımlı olup olmadıklarını sorguladı. Modi, sözlerinin devamında “Bu kurumlar kurulduğunda şartlar, bugüne göre farklıydı. Dolayısıyla her demokratik ulus, bu kurumların gelecekte modern zorluklarla başa çıkabilecek yeterlilikte olmalarını sağlamak için reformlara önem vermekle yükümlüdür.” şeklinde konuştu.

Modi, konuşmasını her ulusun diğer ulusların desteğine eskisinden çok daha fazla ihtiyaç duyduğunu vurgulayarak bitirdi.

Başbakan, geçtiğimiz Kasım ayında Sydney’de düzenlenen bir zirvede de demokratik ülkelerin kriptonun yanlış ellere geçmemesi ve gençliği mahvetmemesi için birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

Yasaklarla gündeme geldi

Hindistan, son dönemde kripto para regülasyonlarıyla gündeme geldi. Ülkede merkez bankasının kripto paraların yasaklanmasını istediği biliniyor. Öte yandan bir dönem hükümetin de yasağı ciddi şekilde gündemine aldığı biliniyor. Bakan düzeyinde gelen son açıklamalar ise kripto paraların yasaklanmayacağı, yalnızca düzenleneceği yönündeydi. Son olarak ülkede, kripto paralardan alınan verginin iki katına çıkarılacağı öne sürüldü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl