Hindistan’ın en büyük Bitcoin borsalarının banka hesapları donduruldu

Hindistan'da State Bank of India, HDFC Bank, Axis Bank, Yes Bank ve ICICI Bank gibi birçok banka, kripto para borsalarına ait hesapları dondurdu.

CCN’in Hindistan’da yayın yapan The Economic Times’tan aktardığı habere göre, Hindistan’daki Bitcoin borsaları, ülkenin önde gelen finans kuruluşları nedeniyle aksamalarla karşı karşıya kalabilir.

Aralık 2017’den bu yana State Bank of India, HDFC Bank, Axis Bank, Yes Bank ve ICICI Bank gibi birçok banka, seçilmiş kripto para borsalarına ait hesapları dondurdu.

Banka hesaplarının askıya alınması, özellikle bankacılık sektörünün bu tür işlere olan güvensizliği ve çoğu borsanın büyük ölçüde borç para ile faaliyet yürüttüğünden kaynaklanmış görünüyor. Henüz kripto para borsalarının banka hesaplarını askıya almayan diğer Hint bankaları ise tek bir gün içinde çekilecek para miktarını sınırlandırmış durumda.

Bankaların bu kararından etkilenen borsaların Zebpay, Unocoin, Coinsecure ve BtcxIndia olduğu belirlendi.

Economic Times’a konuşan bir banka temsilcisi, Hindistan merkez bankasının direktifiyle böyle bir karar almadıklarını, kararın bankanın kendi kararı olduğunu söyledi.

Vergi daireleri de incelemeye aldı

Öte yandan Hindistan’da borsaları inceleme altına alan sadece bankacılık sektörü değil. Ülkenin vergi daireleri de konuyla yakından ilgilenmeye başladı. 2017’nin Aralık ayında Hindistan Gelir Vergisi departmanı, ülke çapında bir dizi kripto para borsasını denetledi. Birkaç gün önce ise yüksek meblağlarla Bitcoin ve kripto para birimleri ticareti yapanlara vergi bildirimleri gönderildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl