Bitcoin’i sevmediler: Hindistan, kendi dijital para birimini yaratmayı planlıyor

Economic Times’a göre Hindistan Merkez Banaksı (RBI), Bitcoin’e alternatif olarak kendi dijital para birimini çıkarma ihtimalini değerlendiriyor. Banka, Bitcoin gibi dijital para birimleriyle ilgili hoşnutsuzluklarını dile getirerek onları “gizli para birimleri” olarak nitelendirdi. Bankanın İcra Müdürü Sudarshan Sen şöyle dedi: “Fiat dışı dijital para birimleri konusunda rahat olmadığımızı düşünüyorum. Bitcoin örneğin. Bu gizli bir dijital para birimi. Bu nedenle Hint Rupisine alternatif olabilecek bir şey yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” Hindistan’ın merkez bankası, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin kullanımı konusunda sürekli...

Economic Times’a göre Hindistan Merkez Banaksı (RBI), Bitcoin’e alternatif olarak kendi dijital para birimini çıkarma ihtimalini değerlendiriyor.

Banka, Bitcoin gibi dijital para birimleriyle ilgili hoşnutsuzluklarını dile getirerek onları “gizli para birimleri” olarak nitelendirdi.

Bankanın İcra Müdürü Sudarshan Sen şöyle dedi:

“Fiat dışı dijital para birimleri konusunda rahat olmadığımızı düşünüyorum. Bitcoin örneğin. Bu gizli bir dijital para birimi. Bu nedenle Hint Rupisine alternatif olabilecek bir şey yaratmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Hindistan’ın merkez bankası, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin kullanımı konusunda sürekli olarak halka uyarılar yayınlıyor. Bankaya göre bu para birimleri, olası riskler taşıyor.

‘Potansiyeli abartılıyor’

Öte yandan bankanın üst düzey yetkililerinden R Gandhi, dijital para birimlerinin potansiyelinin abartıldığını belirterek şu anki değerlerinin birer spekülasyondan ibaret olduğunu söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl