Hindistan’dan G-20 ülkelerine küresel kripto kuralları önerisi

Kasım ayı sonuna kadar G-20 grubunun başkanlığını yapacak olan ve kripto paralar konusunda sert regülasyonlarıyla bilinen Hindistan'dan, küresel kripto kuralları tavsiyesi geldi. Temmuz ayında FSB tarafından hazırlanan dosyaya destek verilirken, buraya mutlaka eklemeler yapılması gerektiği ve en önemli konulardan bir tanesinin de kripto paraların gittikçe yayıldığı gelişmekte olan ülkeler konusu olduğu ifade edildi.

Şu anda G-20’ye başkanlık eden Hindistan, kripto paralar konusunda küresel kuralların belirlenmesi çerçevesinde bir başkanlık tavsiye dosyası hazırladı. Değerlendirme notu, IMF ile Finansal İstikrar Kurumu (FSB) tarafından hazırlanacak olan küresel kripto kuralları dosyası öncesi Hindistan’ın tavsiyelerini içermesi bakımından önem taşıyor.

Hazırlanan değerlendirme notunda FSB ve diğer standart belirleyici kurumların tavsiyelerinin uygulanması için hareket noktalarının net şekilde belirlenmesi isteniyor. Yani FSB’nin temmuz ayında hazırladığı kurallar bütününe tamamen destek veriliyor.

Ancak bu nota verilen desteğe rağmen, dosyaya bazı eklemelerin de yapılması isteniyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde var olan kripto kaynaklı risklerin de göz önünde bulundurulması istenen notta, ayrıca G-20 dışında kalan ülkelere de ulaşılması talep ediliyor.

“Kripto varlıkların yarattığı finansal istikrarsızlığın” FSB tarafından gözlemlenmesi gerektiği belirtilirken, küresel kurumlar arasındaki iş birliğinin daha da artırılması gerektiği ifade edildi.

Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) geçtiğimiz sene kripto paraların, para aklama ve terörizmin finansmanı gibi alanlarda kullanılmasıyla ilgili çok net kurallar koyduğu ancak bunların hala tam anlamıyla uygulanamadığı yazılırken, küresel bir yol haritası belirlenmesinin zorunlu olduğu yazıldı.

Hatırlanacağı üzere FSB temmuz ayında kripto paralar ve sabit coin’ler konusunda hazırladığı rehberde özellikle kripto para borsalarının kendi fonlarıyla müşteri fonlarını ayırması konusunun önemine değinmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl