Kripto paralarda yüzde 30 vergi kanunu Hindistan’a pahalıya patladı

Hindistan hükumetinin geçtiğimiz sene çıkardığı ve kripto para işlemlerinden elde edilen kârın yüzde 30'undan vergi alınması kanunu, birçok yatırımcının yabancı borsalara kaçmasına sebep oldu. 2022'nin ilk 6 ayında yerel borsalardan olan çıkış 3 milyar doları geçti.

Hindistan hükumetinin kripto paralara karşı olan duruşu yatırımcıların ülkeden kaçmasına neden oldu. Delhi merkezli olan Esya Center şirketinin yaptığı araştırmaya göre 2022 yılının Şubat ve Ekim ayları arasında yerel borsalardan dış borsalara 3.8 milyar dolarlık fon çıkışı oldu. Yılın ilk altı ayında ise bu rakam 3 milyar doların üzerindeydi.

“100 trilyon dolarlık işlem hacmi yok olabilir”

Araştırmada ayrıca önümüzdeki 4 sene boyunca potansiyel 99.3 trilyon dolarlık işlem hacminin de Hindistan’dan kaçmış olabileceği yazıldı ve şu ifadeler kullanıldı:

“Hindistan’da merkezi kripto borsalarının hacimlerindeki düşüşün yüzde 61’i, yerel piyasa koşullarından veya Hindistan’daki  vergi kanunundan kaynaklanmaktadır”

Araştırmaya göre yerel merkezi borsalar hacimlerinin, Şubat ayında %15’ini, Nisan-Haziran arasında %14’ünü, Temmuz ile Ekim arasında ise %80’ini kaybettiler.

1.7 milyon kişi yabancı borsalara…

Araştırmada ayrıca 1.7 milyondan fazla Hintli yatırımcının da birkaç ay içinde ülke dışındaki borsaları tercih ettiği belirtildi. Tercih edilen borsaların büyük çoğunluğunun deniz aşırı ve kıyı ülkeleri borsaları olduğu bilgisi veriliyor. Bilindiği gibi bu tür borsalar genelde KYC zorunlulukları ve vergi alımlarında neredeyse hiç zorluk çıkarmıyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl