Hindistan başbakanı: Kripto paraların etkisi küresel olacak

Kripto paralara getirdiği ağır vergi yüküyle bilinen ve ülkede bu alana yatırım yapılmasına karşı çıkan Hindistan'da başbakan Narendra Modi, G20 zirvesinde, bu alanın küresel etkisi olacağını ve bu nedenle de küresel çalışmayla regüle edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu ay başında G20 zirvesi için hazırladığı “Başkanlık notu”nda kripto paraların küresel bir çalışmayla regüle edilmesi gerektiğini belirten Hindistan’da, zirve esnasında konuşan başbakan Modi, kipto paraların tüm dünyada büyük etkisinin olacağını söyledi.

Kripto para tartışmalarını daha da geniş alana taşıdıklarını ve burada finansal istikrarın sağlanmasından da öte konuların konuşulduğunu belirten Modi şunları söyledi:

“Hindistan’ın G20 başkanlığı, kripto para alanındaki tartışmaları finansal istikrarın da ötesine taşıyarak özellikle gelişmekte olan piyasalar ve ekonomiler için makroekonomik etkilerinin de dikkate alınmasını sağladı. Başkanlığımız esnasında ayrıca çok zengin seminerler düzenlendi ve bu konuda çok ciddi görüşler ortaya çıkarıldı. Blok zinciri ve kripto para teknolojileri tüm dünyayı etkileyecek. Bu nedenle regülasyonlar sadece bir ülkenin kontrolüne bırakılmamalıdır. Küresel çapta bir çalışma yapılmalıdır”

Modi ayrıca bu konuyla ilgili havacılık endüstrisindeki kuralları örnek gösterdi.

Ağır vergi şirketleri kaçırdı

Bilindiği üzere Hindistan kripto paralara karşı uzun süredir olumsuz bir bakış açısına sahip. Ülkede regülasyonalr tam anlamıyla sağlanamadığı gibi, 2022 yılında getirilen %30’luk ağır vergi de birçok şirketin ülkeden çıkış yapmasına neden olmuştu. Vergi kanununun ardından ülkedeki işlem hacimleri de dibi gördü.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl