Hindistan Maliye Bakanı konuştu: Blok zincirine karşı değiliz

Kripto paralara olumsuz bakılan ülkelerden biri olan ve elde edilen kazançlardan yüzde 30'luk vergi alınması kanununu geçiren Hindistan'da maliye bakanı Nirmala Sitharaman, blok zinciri teknolojisine karşı olmadıklarını ancak kripto paraların kesinlikle takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Halkının ciddi şekilde altın kültürü olan ve son dönemde özellikle “meme coin”lere ciddi yatırımların yapıldığı Hindistan’da maliye bakanı Nirmala Sitharaman’dan blok zinciri teknolojisi ve kripto para açıklaması geldi.

“FTX gibi olabilir”

Hindistan’ın en büyük şehirlerinden biri olan Bengaluru’da katıldığı bir organizasyonda konuşan Sitharaman şu ifadeleri kullandı:

“Blok zinciri teknolojisi hepimize büyük fırsatlar veriyor. Birçok alanda kullanabiliriz. Bu yüzden biz, bu teknolojiye karşı değiliz ancak işin para tarafı başka… Kripto paralar, ya merkez bankası ya da hükumet tarafından kesinlikle kontrol edilmelidir. Bu yapılmazsa, FTX gibi dünyada katlanarak büyüyen etkileri olabilir”

“Sınır tanımıyor!”

Küresel dünyanın artık birbirine yakından bağlı olduğunu belirten maliye bakanı şunları söyledi:

“Küresel düzen birbirine o kadar bağlı hale geldi ki, bir ülke kripto paraları yasaklasa bile, bu çok büyük etki yaratmıyor. Bu teknoloji kesinlikle sınır tanımıyor”

Eğitim sistemine girecek

Bilindiği üzere Hindistan’da kripto paraların yasaklanması konusu, uzun süredir tartışılıyordu. Yüzde 30’luk vergi kanunundan sonra birçok şirket başta Dubai olmak üzere başka şehir ve ülkelere taşınmak zorunda kalmıştı. Ancak ülkede kripto paralar konusunda her şey olumsuz değil. Gelecek seneden itibaren Hindistan’da öğrencilere kripto paralar ve yapay zeka konusunda da dersler verilecek.

Hindistan, dünyanın en çok yazılımcı yetiştiren ülkelerinden biri olarak ön plâna çıkıyor. Her sene yaklaşık 3 milyon yazılım mühendisinin mezun olduğu ülkede birçok dünyaca ünlü yazılım şirketinin de ofisi bulunuyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl