Hindistan Maliye Bakanı: Pek çok ülke kripto paralara karşı uyarıyor

Nirmala Sitharaman, IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık düzenlenen toplantısında ülkelerin, halklarının kripto paralara hücum etmesi konusunda uyarılarda bulunduğunu ve Facebook'un Libra'sına da büyük soru işaretleriyle bakıldığını belirtti.

670 0

Hindistan Maliye ve Kurumsal İşler bakanı Nirmala Sitharaman, IMF ve Dünya Bankası’nın yıllık düzenlenen toplantısında ülkelerin, halklarının kripto paralara hücum etmesi konusunda uyarılarda bulunduğunu ve Facebook’un Libra‘sına da büyük soru işaretleriyle bakıldığını belirtti.

Sitharaman şunları söyledi:

“Rezerv Bankası yöneticisi de dahil birçok ülkenin bu konuda uyarılarda bulunduğu hissiyatına kapıldım. Bazı ülkeler “sabit para” teriminin bile kullanılmaması gerektiğini belirttiler. Çünkü kripto para camiasında bu terim kullanılıyor ve sürekli olarak bu sektörü hatırlatıyor.Bu yüzden isminin bile kullanılmaması gerektiği konusunda fikirler belirtildi.”

Hintli yetkililer Facebook’un Libra’sı gibi özel kripto paralara sıcak bakmadılarını birçok kez net şekilde ifade etmişlerdi. Sosyal medya devinin bu parası birçok ülkeden direnç görmüştü. Yine bu, Hindistan Maliye Bakanı’nın bu konu hakkında ilk konuşması oldu. Daha önce olumlu ya da olumsuz herhangi bir açıklama yapmamıştı.

Hintli regülatörler kripto para dünyasıyla ilgili çoğu zaman olumsuz yorumlarda bulunmuştu ve bu konuda beklenen pozitif hava kısa bir gelecekte oluşacakmış gibi gözükmüyor. Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin kripto paralarla ilgili kararı ertelemesi, ülkede bu konudaki belirsizliğin artmasına sebep oldu.

Sitharaman, G7 çalışma grubu tarafından yakın zamanda yayımlanan rapordaki yorumlara benzer şekilde konuştu ve kripto para dünyasının gücünü kabul etti ancak buna bağlı olarak da risklerin asla gözardı edilmemesi gerektiği ve buna bağlı olarak da önlem alınması gerektiğini söyledi.

Maliye bakanı şöyle konuştu:

“Aslında bu sabah yapılan bazı sunumlarda sanal para birimlerinin gücüne değinildi. Ancak herkes bu tip paralara karşı önlem alınması gerektiği konusunda da hemfikirdi. Yani herkes bu konuya dikkatle ve uyarı yaparak yaklaştı.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Katkıda Bulun