Hindistan Merkez Bankası başkanı: Kripto paralar “Lale balonu”ndan kötü

Son dönemde kripto paralar hakkında sıklıkla olumsuz yorum ve açıklamalarda bulunan Hindistan Merkez Bankası başkanından yine benzer bir açıklama geldi. Kripto paralar konusunda yatırımcıları bir kez daha uyaran başkan Shaktikanta Das, "Kripto paralar lale bile değil. Hiçbir değer barındırmıyor" dedi.

Kripto paraların yasaklanması yönünde uzun süre açıklamalarda bulunan ancak hğkumeti bu konuda ikna edemeyen Hindistan Merkez Bankası’ndan yine olumsuz açıklamalar geldi. Kurum başkanı Shaktikanta Das, “Kripto paralar hiçbir somut değer barındırmıyor. Lale bile değiller” diyerek 17. yy’daki Lale Balonu’na atıfta bulundu.

Bilindiği üzere Hollanda’da 1630’lu yıllarda başlayan ve 1637’de çılgınlık seviyesine ulaşan Lale fiyatları, daha sonra çok büyük bir çöküş yaşayarak büyük kalabalıkların önemli varlıklar kaybetmesine sebep olmuştu.

Hindistan benimsenmede lider oldu

Hindistan’da uzun süredir hükumet ve merkez bankası yetkilileri kripto para karşıtı açıklamalar yapsa da, pandemi kaynaklı ekonomik kriz Hintlilerin de ciddi şekilde başta Bitcoin olmak üzere bu varlıklara yatırım yapmalarını sağladı. Hatta Hindistan, Güney Asya bölgesinde kripto para benimsenmesinin en çok yaşandığı ülke konumuna geldi. Birçok ABD’li ve Avrupalı girişim sermayesi şirketi de Hintli kripto para borsa ve şirketlerine önemli yatırımlar yaptılar.

Yüzde 30’luk vergi açıklamışlardı

Hatırlanacağı üzere Hindistan Şubat ayı başında kripto paralardan vergi alınmasına yönelik bir plân duyurmuştu. Maliye bakanı Nirmala Sitharaman, parlamentoda yaptığı bütçe konuşmasında 2022-23 döneminde dijital rupi çıkarmayı planladıklarını belirtirken, “sanal dijital varlıklar”dan %30 gelir vergisi alınacağını açıklamıştı. Bakan, ““Kullanım arttı, vergi almak zorundaydık. CBDC de ekonomiye büyük destek sağlayacak” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl