Hindistan Merkez Bankası: Kripto paralar yasallaşırsa para sistemi çöker

Uzun zamandır kripto paralar hakkında ciddi bir belirsizliğin olduğu Hindistan'da merkez bankası (RBI) kripto paraları şu an için yasallaştırmak gibi bir plânı olmadığını duyurdu. Kurum ayrıca kripto paralara izin verilmesinin para sistemini çökerteceği uyarısını yaptı.

Bir dönem kripto paraların yasaklanacağı korkusunun yaşandığı Hindistan’da, merkez bankası ise sert tavrını sürdürüyor. Hem yakın hem de uzak geçmişte birçok kez kripto paraların yasaklanması gerektiğini belirten RBI, bu kez de yasallaştırma plânının bulunmadığını duyurdu.

“Para sistemi çöker”

Merkez bankasının açıklamasında kripto paraların ülkede yasal olması durumunda hükumetin para sistemi üzerindeki kontrolünün biteceği ve sistemin çökeceği belirtildi:

“Eğer kripto paralara izin verilirse para sistemi büyük bir ihtimalle çökecektir. Hükumetin, parayı kontrol kabiliyeti ve sistem üzerindeki gücü yok olacaktır. Şu an için Hindistan’ın kripto paraları yasallaştırmak gibi bir plânı yoktur.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Zelenski, kripto para kanununu imzaladı

Bakan “Yasak yok” demişti

Hatırlanacağı üzere, Hindistan’da merkez bankasının kesinlikle yasaklanmasını talep ettiği ancak kanun yapıcıların “Yasak değil, regülasyon lazım” yorumunu yaptığı kripto paralar konusunda ülkenin maliye bakanı Nirmala Sitharaman Şubat ayında yasak getirmeyeceklerini söylemişti. Dijital rupi için 2022 ve 2023 yıllarını hedef gösteren Sitharaman kripto paralardan %30 gelir vergisi alınacağını söylemişti.

Merkez bankası başkanı Shaktikanta Das ise kısa süre önce yaptığı bir yorumda kripto paraların “Lale Balonu” bile olmadığını söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl