Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Hindistan, yasaktan önce kripto paradan çift vergi alacak

bitcoin-hindistan

Kripto paralar konusunda ‘kafası karışık’ olan ülkelerden biri olan Hindistan’dan yeni bir hamle geldi. Ülkede dijital varlıklara bir yasak getirmeden önce onlardan vergi alınması ve ülke ekonomisine güç kazandırılması planlanıyor. Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkili ise, dijital varlıklardan vergi alınmasının onları yasal hale getirmediğini söyledi.

Hindistan’da İngilizce yayın yapan en büyük basın kuruluşlarından biri olan Business Standard’ın haberine göre; Hindistan hükumeti, hem bireylerden hem de şirketlerden “kişisel gelir vergisi” (IT) ve “mal ve hizmet vergisi” (GST) adlarında iki tür vergi almayı planlıyor.

Çift vergi alınacak

Maliye Bakanlığı’ndan bir yetkilinin ifadelerinin yazıldığı haberde şöyle denildi:

“Bitcoin, borsalar tarafından toplanan işlem ücret komisyonu segmetinde sayılacak ve yüzde 18’lik mal ve hizmet vergisine tâbi olacak. Bununla birlikte, kişisel gelir vergisi ödenmesi de zorunlu kılınacak. Resmi genelge de kısa süre içinde açıklanacak”

Gazetenin kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre de otoriteler Nisan 2020 ve Mart 2021 arasındaki mali yıl için de bu iki vergiyi toplamayı hedefliyor. Haber, kripto para kullanıcıları ve yatırımcılarının nasıl vergilendirileceğinin ilk detaylı açıklaması olarak görülüyor.

Dijital rupi de geliyor

Hükumet ayrıca, özel/kişisel kripto paraların yasaklanmasını sağlayacak olan bir yasa tasarısı üzerinde çalışırken merkez bankası tarafından çıkarılacak olan dijital rupinin de hazırlıklarının başladığı belirtildi. Özel kripto para birimleri konusundaki yasa tasarısının içeriği bilinmiyor. Hükumet ‘özel kripto para’dan neyin kastedildiğini de henüz açıklamış değil.

Hindistan’ın Maliye Bakanı Anurag Thakur, yaklaşan tasarının sistemdeki bazı boşlukları dolduracağını söyledi.

“Gönüllü olarak bu vergiyi biz ödüyoruz”

Binance’e ait WazirX’in CEO’su Nischal Shetty ise konuyla ilgili olarak, kripto alım satımından elde edilen kazançların diğer gelirler gibi vergilendirilebilir olduğunu ve gelir vergisi olarak beyan edilmeleri gerektiğini söyledi. Shetty ayrıca, borsanın müşterilerden toplanan işlem ücretleri için gönüllü olarak GST ödediğini de sözlerine ekledi.

“Vergi alındığı için yasal olmak zorunda değil”

Hindistan Maliye Bakanlığı’nda yetkili olan ve ismi açıklanmayan bir kişi ise işlemlerden vergi alınmasının o işlemleri yasal hale getirmediğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Şurada açık konuşalım, kişisel vergi ya da hizmet vergisi olsun fark etmez, ikisinin yürürlükte olması işlemlerin yasal olduğunu garantilemez. İşlemlerin vergilendirilmesi ve yasal olması birbirlerinden ayrı konulardır.”

Bu yetkili ayrıca, kripto para birimlerinin regüle edilmemiş olmasına rağmen henüz yasaklanmadığını ve vergilendirme kurallarının her türlü hizmet ve mal için geçerli olduğunu söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl