Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Hindistan’da 1 yılda kripto para patlaması yaşandı, 40 milyar dolar aşıldı

Dijital varlıklar konusunda adı yasaklarla anılan Asya'nın dev ülkesi Hindistan'da 1 yıl içinde adeta kripto para patlaması yaşandı. Chainalysis raporuna göre, ülkede 15 milyon kişi kripto para trade'i yapıyor ve piyasa değeri de 40 milyar dolar seviyesine geldi.Ayrıca regülatörler de artık Bitcoin'e olumlu bakıyor.

bitcoin-hindistan

Blokzincir analitik firması Chainalysis’in elde ettiği verilere göre; ülkede geçen sene 200 milyon dolar olan piyasa değeri bu sene 40 milyar dolara çıktı. Genç nesil, kripto para yatırımlarına geçiş yaparken, yaşlı nüfusun birincil yatırım aracı ise hala değerli metaller…

Rapora göre; Hindistan’da yaklaşık 15 milyon kişi kripto para ticareti yapıyor. Bu rakam ABD’den kabaca 8 milyon geride ancak 2,3 milyonluk Birleşik Krallık’tan kat be kat fazla.

Yasaklar artışı durduramadı, fikir değişmeye başladı!

Hindistan’ın uzun süredir kripto paralara olumsuz bakan bir ülke olduğu biliniyor. Ancak ülkenin merkez bankası, mahkemeleri ve politikacılarının tüm engelleme çalışmalarına karşın kripto para yatırımı her geçen gün artıyor. 1.3 milyar nüfuslu ülkede, artan ilgiyle beraber ülkenin finansal regülatörleri de kripto paralara olan bakış açılarını değiştiriyorlar. Regülatörler şimdi de Bitcoin’i bir varlık sınıfı olarak değerlendirme düşüncesindeler. Bu konuyla ilgili yasa teklifi gelecek ay hazırlanmış olacak.

“Altın alacağıma kripto para alırım”

Chainalysis’in raporunda görüşlerine yer verilen Hintli girişimci Richi Sood da, altına yatırım yapacağıma kriptoyu seçerim dedi:

“Kripto paralar, altına oranla çok daha şeffaflar ve kısa vadedeki getirileri çok daha iyi. Altın alacağıma, kripto para alırım”

Merkez bankasından ilk kez olumlu bir haber gelmişti

Hatırlanacağı üzere Hindistan Merkez Bankası RBI, Mayıs ayında bankaların 2018 yılındaki bir genelgeyi referans göstererek müşterilerini, kripto para hareketleri konusunda uyarmalarına gerek kalmadığını belirten bir açıklama yayımlamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl