Hindistan’da 3 milyar dolarlık Bitcoin nereye kayboldu?

Hindistan'da tarihin en büyük dolandırıcılıklarından biri bitcoin kullanılarak gerçekleştirildi. Gujarat'ın metropol şehri olan Surat'ta yaşanan olayda, 3 milyar dolarlık bir soygun gerçekleştirildiği öne sürülüyor.

Bloomberg’de yer alan habere göre Hindistan’da tarihin en büyük dolandırıcılıklarından biri Bitcoin kullanılarak gerçekleştirildi. Gujarat’ın metropol şehri olan Surat’ta yaşanan olayda, 3 milyar dolarlık bir soygun yapıldığı öne sürülüyor.

Olayın başlangıcı 2016 ayının Kasım ayında gerçekleşti. Dönemin Hindistan Başbakanı Narendra Modi, en büyük para biriminin dolaşımdan kaldırılacağını bildirdi. Buna 1000 ve 500 Hint Rupisi’nin dahil olduğunu belirtti. Bu karar, kötü niyetli bireylerin kara parayı aklaması için bir yol bulmaya çalışmasına neden oldu.

Hindistan’daki Google arama verilerine göre, genellikle kara para aklamayla ilgili sorguların son dönemde arttığı ortaya çıktı.

Yoksul ve vergi ödeyemeyen Hintli vatandaşlar, kısa süre sonra kendilerini büyük bir zenginlik içinde buldular ve paralarını depolamak için kripto paralara yöneldiler. Hintliler’in ticaret payının yüzde 25’ine yakın bir oranı Bitcoin satın almak istedikleri ve bunun için de online sohbet odaları ile ticaret masaları kurdukları ortaya çıktı.

U.Cash şirketinde Ürün Müdürü Kiran Vaidya şunları söyledi:

“Karar sonrası Hindistan’ı izliyorduk. Yunanistan’ın yaşadığı ekonomik krizden sonra Bitcoin’in nasıl yükseldiğini ve benzer şekilde Venezuela’nın da nasıl yatırımlar yaptığını gördük. Hacimler o kadar yüksekti ki, piyasaları hareket ettirme kapasitesine sahip insanlar oldukları açıkça belliydi.”

Şubat ayında ortaya çıkan sahtekarlık

Ancak, 2018’in Şubat ayında daha büyük bir aldatmaca olduğuna dair ipuçları ortaya çıktı.

Gayrimenkul uzmanı Shailesh Bhatt, Gujarat’ın İçişleri Bakanı’na bir grup polis memuru hakkında şikâyette bulundu. Bhatt’ın suçlamasına göre 1.8 milyon dolar değerinde 200 Bitcoin’in zorla gasp edildiğini söyledi.

Bunun ardından açılan soruşturmada, dolandırıcılığa dair ipuçları ortaya çıkmaya başladı. Soruşturmadan sonra 8 polis memuru, Bhatt’ın kaçırılması ve gasp edilmesiyle ilgili suçlandı. Kotadiya Bhartiya, Janata Partisi’nde milletvekili olarak görev yapıyordu. Kirit Paladiya şu an cezaevinde ve gasp suçundan yargılanıyor.

Ancak, daha fazla soruşturma üzerine, polis suçlananların listesine Bhatt’ı dahil etmeye karar verdi. Şu anda hem Bhatt hem de Kotadiya kaçak durumda.

Surat’taki en büyük işletmelerin bir muhasebecisi Bloomberg’e konuştu ve dolandırılan rakamın sadece karapara olarak 650 milyon dolar olduğunu söyledi.

Olayın yankıları bugün hala devam etmekte. Ancak paranın henüz nereye gittiği ise belli değil. Tahmin edilen rakam ise 3 milyar dolar…

→ DOTCOM’DAN ÇAĞRI: ALTIN VE KRİPTO PARA ALIN

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl