Hindistan’da ağır vergiler kripto piyasasını vurdu: Yüzde 87 düşüş

Yıllarca kripto paraları yasaklamakla serbest bırakmak arasında gidip gelen ancak bu sene ilk kez bu konuda net bir adım atarak ağır vergi uygulamaları getiren Hindistan'da, yeni vergi kanununun yürürlüğe girmesiyle birlikte birçok büyük piyasa yapıcı ve yatırımcı, işlem yapmayı bıraktı. Dev borsalarda işlem hacimlerindeki düşüş %80'i aştı.

Hindistan’da kripto para işlemlerinde kâr ya da zarar elde edilmesine bakmaksızın, her işlem üzerinden %1 vergi ödenmesine yönelik kanunun 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe girmesi, birçok büyük oyuncunun da trade yapmayı bırakmasına neden oldu.

Veri platformu Coingecko’dan alınan rakamlar da, düşüşleri net şekilde gösteriyor. Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte ülkenin en büyük 3 borsası olarak görülen ZebPay, WazirX ve CoinDCX’te işlem hacimlerinde yaşanan düşüşlerin oranı %60’tan %87’ye kadar uzanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Hacim düşüşlerinde tabii ki fiyatlarda yaşanan kötü gidişat, Hindistan’ın uyguladığı kâr üzerinden %30’luk vergi uygulaması ve hükumetin her geçen gün bankalar vasıtasıyla borsalara para gönderme işlemlerini zorlaştırması da büyük pay sahibi…

“Piyasa yapıcılar ve büyük trader’lar gitti”

Örnek olarak 2019 yılında Binance’in satın aldığı WazirX borsasında geçen sene 2 saatte oluşan 3.8 milyon dolarlık işlem hacmi, 2 Temmuz 2022 günü itibariyle bir günde oluştu. WazirX yönetim kurulu başkan yardımcısı Rajagopal Menon da, son vergi kanunlarından ötürü piyasa yapıcıların ve yüksek seviye trader’ların artık Hindistan borsalarını kullanmaktan vazgeçtiklerini söyledi ve “İşlem yapanların çoğu P2P işlemler ile merkeziyetsiz borsaları tercih etmeye başladılar” dedi.

Hindistan, Güney Asya bölgesinin kripto para adaptasyano anlamına en hızlı büyüyen ülkesi olarak önplâna çıkıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl