Hindistan’da CBDC çalışmaları başlıyor: Resmi açıklama

Kripto paralara olan karşıt duruşuyla bilinen Hindistan, merkez bankası dijital parasını (CBDC) kısa zaman içinde çıkaracağını açıkladı. Çeşitli özel kullanım alanlarını hedefleyen CBDC'lerle ilgili açıklama merkez bankasından geldi.

Hindistan Merkez Bankası (RBI), bir süredir devam eden CBDC çalışmaları konusunda önemli bir açıklama yaptı ve çeşitli teknolojik denemelerin ardından elde edilecek sonuçlara göre dijital paranın “mimarisine” karar verileceğini belirtti.

Aşama aşama gidilecek

Yapılan açıklamada, “CBDC, farklı kullanım alanlarına ve diğer birçok teknolojik seçeneğe bağlı olarak çalışacaktır. Bu teknolojik seçenekler test edilmeli ve ardından sonuçlar ayrıca tartışılmalıdır” denildi.

Duyuruda ayrıca CBDC’nin ihracının kademeli olarak yapılacağı ve aşama aşama, çeşitli kullanım alanlarının entegre edilmesiyle oluşacağı yazıldı. Pilot CBDC denemelerin ardından ve aşamalı ihraçlardan sonra ise son bir “ana başlangıç” ile CBDC hazır olacak.

Kısa süre önce rapor yayımlamışlardı

Hatırlanacağı gibi ülkede kısa süre önce CBDC’lerle ilgili merkez bankasının 51 sayfalık raporu yayımlanmıştı. Raporda CBDC’lerin hedefleri, risk ve faydaları hakkında RBI’ın görüşleri belirtilmişti.

Dijital rupinin kağıt paralardan çok da farklı olmadığı belirtilen raporda, buna rağmen dijital olmasının ise hız ve maliyet açısından çok daha fazla kolaylık sağladığı vurgulanmıştı.

Hindistan özellikle kripto para karşıtlığıyla bilinen bir ülke konumunda ancak ülkede uzun süre devam eden tartışmaların ardından kripto paralar yasaklanmamıştı. Yasak gelmemesine rağmen ise %30 gibi ağır bir vergi kanunu yürürlüğe girmişti. Ancak bu vergi kanununda da çeşitli sorunlar bulunuyor. Zarar edilen işlemlerden ya da, kâr-zarar öncesi ana para üzerinden ne şekilde vergi alınacağı konusu ise hala bilinmiyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl