Hindistan’da hükumetin hedefi kripto vergisini 2 katına çıkarmak

Son dönemde kripto paraların yasaklanıp yasaklanmyacağı konusundaki tartışmaların büyüdüğü ancak resmi yetkililerin "Regülasyon geliyor, yasak yok" diyerek yüreklere su serptiği Hindistan'da şimdi de kripto paralardan verginin hangi kazanç grubuna dayanarak alınacağı tartışması yapılıyor. Hükumetin, kripto paralardan elde edilen gelirin "ticari gelir" sayılmasını istediği belirtilirken, bu durum vergi oranının şu ankinden 2 kat fazla olması demek...

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan ve kripto para adaptasyonunun da en yüksek seviyede yaşandığı ülkeler arasındaki Hindistan’da hükumet şimdi de kripto para kazançlarını ticari gelir olarak saymak istiyor. Ülkede şu anda bu tür gelirler, sermaye kazancı kategorisine dahil ediliyor ve buradan yüzde 20’lik vergi alınıyor.

%42 olacak ve 2 katından fazlasına çıkacak

Eğer kripto paralardane lde edilen kazançlar ticari gelir kategorisine girerse vergi oranı da yüzde 42’ye çıkmış olacak. Hindistan medyasından Economic Times’ın haberini yorumlayan iki vergi uzmanı, bu seçeneğin dışında, her kripto para işleminden vergi alınması konusunun da tartışıldığı bilgisini verdiler.

Tüm bunlara ek olarak, vergi yükünü borsaların üstlenmesi durumunda da, oranın %18 olarak belirlenebileceği de iddia ediliyor.

Vergi kanunu da değişebilir

Hükumet şu anda kripto paralar konusunda elinde fazla veri bulundurmadığı için, net bir karar veremiyor. Bu yüzden değişikliğin yapılması Gelir Vergisi Kanunu’nda da değişiklik yapılmak zorunda kalınabilir. Haberde ayrıca bazı borsalar için yapılan vergi kaçırma suçlamalarının ardından, geçen hafta hğğkumetin fazladan 9.3 milyon dolarlık vergi topladığı da iddia ediliyor.

2021 yılında kripto para adaptasyonunda yaşanan büyük artış ve kripto para fiyatlarının gösterdiği büyük yükseliş, hükumetlerin de bu konuya daha detaylı yaklaşmasına sebep olmuştu. Kripto paralar konusunda birçok ülkede hala net regülasyon kuralları bulunmuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl