Hindistan’da kripto para borsalarına vergi kaçırma soruşturması

Hindistan’ın Mumbai şehri vergi kurumu, kripto para borsalarına yönelik olarak bir vergi kaçakçılığı soruşturması başlattı.

Ülkenin yerel haber organlarından The Economic Times’a göre, soruşturmalar kapsamında 9.4 milyon dolar (125 milyon lira) tutarında bir vergi kaçırma tespit edildi.

İnceleme yapılan borsalar arasında Binance’e ait olan WazirX’in yanı sıra Coinswitch Kuber, CoinDCX, BuyUCoin, Bitcipher ve Unocoin yer aldı.

Resmi açıklamaya göre bu platformlar, kripto para alım satımında sağladıkları aracılık hizmetinden elde ettikleri komisyon gelirinin yüzde 18’lik mal ve hizmet vergisini (GST) ödemediler. İlgili kayıtlara ulaşan yetkililer, söz konusu verginin ödenmediğine dair kanıtlarla işlem başlattılar.

WazirX’te yapılan soruşturmada, yaklaşık 6 milyon dolarlık (72 milyon lira) vergi kaçırma tespit edildi. Açıklamada, faizler ve cezayla beraber 6.6 milyon dolarlık (88 milyon lira) bir meblağın geri alındığı ifade edildi.

WazirX ise bir açıklamada bulunarak vergi bileşenlerinden birinin yorumlanmasında belirsizlik olduğunu ve bunun verginin farklı şekilde hesaplanmasına yol açtığını ifade etti. Borsa, gönüllü olarak ortaya çıkan ek GST’nin ödendiğini açıkladı, vergi kaçırma gibi bir niyetin olmadığını ve hiçbir zaman olmayacağını vurguladı.

Son olarak Mumbai’li yetkililer, önümüzdeki günlerde incelemelerin yoğunlaştırılacağını duyurdu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl