Hindistan’da kripto göçü başladı: Ağır vergiler büyük darbe vurdu

Güney Asya bölgesinin kripto para benimsenmesinin en çok yaşandığı ülke olan Hindistan'daki devlet politikalarının sertleşmesi ve ağır vergi kanunları, borsaların bu anlamda daha uygun ve pozitif yaklaşımı olan ülkelere göç etmesine neden oluyor.

Kripto paralara karşı bazı ülkelerin sert tutumu, o ülkedeki borsaların ve bu işkolundaki yatırımcıların da başka ülkelere göç etmesiyle sonuçlanıyor. Birçok şirket, Dubai, Malta ya da kıyı ülkelerini tercih ederken, bu tür taşınmaların en çok görüldüğü ülkelerden biri de Hindistan oldu.

Bilindiği üzere Güney Asya bölgesinin en büyük ekonomisi olması yanında, en büyük ekonomik krizlerinden birini de yaşayan Hindistan, kripto para benimsenmesi rekor seviyelere çıkarken devlet ise bu konuda hem belirsiz hem de sert bir politika güdüyor.

Kaçan kaçana…

Ülke medyasından Indian Express’in haberine göre ise Binance’in önceki yıllarda satın aldığı ve ülkenin en büyük borsası konumuna gelen WazirX’in kurucuları olan Nischal Shetty ve Siddharth Menon, aileleriyle birlikte Dubai’ye taşındılar. İkili aylar önce bu kararlarını duyurmuşlardı. Ancak yöneticileri, ülke dışına çıkan borsa sadece WazirX değil! ZebPay ve Vauld firmaları da yine kripto para regülasyonlarının çok daha uygun ve net olduğu Singapur’a taşındılar. Hindistan’ın bir başka önemli kripto para borsası CoinDCX ise, tamamiyle ülke dışına çıkmasa da, Singapur’da bir alt şirket kurdu.

Yüzde 30’luk vergi büyük darbe vurdu

Hatırlanacağı üzere Hindistan, geçtiğimiz aylarda kripto paraları kapsayan çok sert vergi kuralları koymuştu. Bu kurallar ülkede büyük tartışma yaratmıştı. Kripto işlemlerinden elde edilen gelirden %30 vergi zorunlu kılınırken, bu durum NFT transferleri için de geçerli hale geldi. Ayrıca bir adresten diğerine 10 bin rupiden fazla gönderilen kripto paralar için de %1’lik gelir vergisi uygulanıyor. Kripto para ve dijital varlık olarak gönderilen hediyele de Hindistan’da vergiye tâbiler…

Regülasyonların çok sert şekilde uygulandığı ancak bir o kadar da net olduğu Singapur’da da neredeyse bu vergilerin hiçbiri bulunmuyor. Binance ve Bybit gibi borsaların lisans aldığı Dubai’de de %5’lik katma değer vergisi dışında neredeyse her şey vergiden muaf durumda… Özellikle Dubai, son dönemde kripto para merkezi olarak önplâna çıkmaya başladı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl