Hindistan’da kripto para yatırımcısı sayısı 115 milyon oldu

Son yıllarda kripto para benimsenmesi konusunda Güney Asya bölgesinde liderliği alan Hindistan'da bu alandaki yatırımcı sayısının yaklaşık 115 milyon olduğu belirtildi. Kucoin borsasının yaptığı araştırmaya göre, ülkedeki yüksek vergi oranlarına rağmen kripto paralara olan ilgide çok fazla azalma olmadı.

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olmasının yanı sıra, Güney Asya bölgesindeki kripto para benimsenmesinde de lider olan Hindistan’la ilgili en büyük kripto para borsalarından bir tanesi olan Kucoin’den önemli bir araştırma geldi.

%56 “Kripto paralar finansın geleceği” dedi

Kucoin’in araştırmasına göre Hindistan’da şu anda yaklaşık 115 milyon kripto para yatırımcısı bulunuyor. Yapılan anket araştırmasında ayrıca katılımcılarının %56’lık kısmının kripto paraları “finansın geleceği” olarak nitelendirmesi dikkat çekiyor. %52’lik kısım ise kripto para yatırımlarını pasif gelir elde etmek için kullandığını belirtti.

2030’da 240 milyar dolar değere ulaşabilir

Kucoin’in çalışmasında 2030 yılı itibariyle Hindistan’daki kripto para piyasasının 240 milyar dolara ulaşabileceği belirtilirken, fiyat düşüşleri nedeniyle yatırım yapmak isteyenlerin oranının da azaldığı görüldü.

Fiyat düştükçe alım yapmak isteyenlerin sayısı azalıyor

2021’in son çeyreğinde %67’lik bölüm “önümüzdeki 6 ay içinde kripto para yatırımı yapmayı düşünüyorum” derken, bu rakam 2022’nin ilk çeyreğinde %63’e, 2022’nin ikinci çeyreğinde ise %54’e düştü. 3 çeyrekte de “Tüm aldığım kripto parayı satacağım” diyenlerin oranı da yüzde 5’te kaldı.

Hangi kripto para yatırımı yapılacağı konusunda kararsızlar

Kucoin’in anketindeki önemli noktalardan biri de yatırımcıların hangi kripto para ya da paralara yatırım yapacakları konusunda kararsız kalmalarıydı. %41’lik kısım hangi kripto parayı alacağı konusunda kararsız olduğunu dile getirirken, %37’lik kısım ise portföy yönetiminde sorun yaşadığını belirtti. %54’lük bölüm ise uzun vadede getirilerinin yüksek olacağına inandıklarını söylerken,%43’lük kısım ise kısa vade gelir için yatırım yaptığını aktardı.

Bilindiği üzere Hindistan’da kısa süre önce kripto paraalrdan %30 vergi alınması konusunda bir yasa yürürlüğe girmişti. Bu yasaya rağmen kripto para yatırımlarının artacağı yönünde gelişen davranış biçiminin olması da dikkat çekiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl