Hindistan’dan bir iyi haber daha: WazirX büyük bankalardan biriyle anlaştı

Geçtiğimiz haftalarda kripto paraların yasaklanacağı iddia edilen ancak daha sonra resmi ağızlardan yapılan açıklamalarla yasak değil, regülasyon geleceği belirtilen Hindistan'da Kotak bankası, ülkenin en büyük borsalarından biri olan WazirX ile işbirliğine gidiyor. Anlaşmayla birlikte Kotak, aylardır kripto para borsalarına izin vermediği politikasını değiştirecek ve sektöre kapılarını açan ülkedeki ilk büyük banka olma özelliğini taşıyacak.

Kripto paralar konusunda senelerdir ciddi bir belirsizliğin olduğu ancak son aylarda özellikle ABD’li girişim sermayesi şirketleri tarafından yüz milyonlarca dolarlık yatırım alan Hindistan’da olumlu gelişmeler kendisini yavaş yavaş göstermeye başladı.

Ülke medyasından Economic Times’ın haberine göre, en büyük bankalardan biri olan Kotak, yine en büyük kripto para borsalarından WazirX ile anlaşmaya gitti ve müşterilerine kripto para hizmetleri sunmanın önünü açtı. ET’nin konuyla ilgili bilgi sahibi olan bir kişiye dayandırdığı haberde şu ifadeler kullanıldı:

“WazirX, kripto para borsalarında işlem yapan yatırımcılara Kotak bankasıyla bağlantılı olarak yatırma ve çekme işlemlerinin yapılabileceği bir hesap açtı. Hesap henüz faaliyete geçmedi. Konuyla ilgili, evrak işleri, KYC ve bazı denemeler devam ediyor.”

Hatırlanacağı üzere Hindistan’daki kripto belirsizliğinin daha da yoğun olduğu geçen sene WazirX borsası, ülkenin en büyük kredi bankalarından biri olan ICICI Bank ile anlaşarak açtığı hesabını kapatmıştı. Borsanın bu hamlesi, kripto paralara hala olumsuz bakan Hindistan Merkez Bankası’nın görüş bildirmesinin ardından gelmişti. WazirX, daha sonra bu tür işlemlerini dijital cüzdan ve ödeme hizmeti şirketi MobiKwik ile sunmaya başlamıştı.

Geçen sene aynı dönemde HDFC Bank, Axis ve SBI gibi bankalar da kripto para işlemlerine kısıtlamalar getirmişlerdi.

ET’nin ulaştığı bir Kotak yöneticisi ise konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmayacağını söyledi.

Hindistan’da 2018’de merkez bankası bankaların kripto para ödemelerinde kullanıcılara kolaylık sağlayan hizmetler vermesini yasaklamıştı. Ülkedeki üst mahkeme ise 2020 yılının Mart ayında bu direktifi iptal etmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl