Hindistan’ı karıştıran 31 milyon $’lık kripto dolandırıcılığında şüpheli yakalandı

Hindistan'da binden fazla kişiyi dolandıran ve toplamda 31.2 milyon dolarlık kripto para vurgunu yaptığı iddia edilen şüpheli yakalanırken, polis dolandırıcılığın tüm ülkeye yayılmış olabileceğini düşünüyor.

tutuklama (4)

Kripto paraların en çok benimsendiği ülkelerin başında gelen Hindistan’da polis, Maharashtra eyaletinde 1441 yatırımcıyı dolandırdığı belirtilen bir şüpheliyi yakaladı. Yerel medyadaki haberlere göre dolandırıcı 2.5 milyar rupi (yaklaşık 31.2 milyon dolar) elde etti.

Para kaybedenlerden 24 kişinin polise başvurduğu ve bu kişilerin toplamda 60 bin dolar kayıpları olduğu da belirtildi ancak, yerel medyaya konuşan otoriteler dolandırıcılık faaliyetinin tüm ülkeye yayılmış olabileceğini belirttiler.

Yakalanan şüphelinin “Magic 3x” ve “SMP” takma isimlerini kullandığı ve kişilere yüksek gelir vadettiği belirtildi. Polisin olay hakkında daha fazla detay vermemesi de dikkat çekiyor.

Hindistan, Güney Asya’da Pakistan ile birlikte kripto paraların en çok benimsendiği ülkelerden… Ancak politik güç, ülkede kripto paralara karşı düşmanca bir tavır sergiliyor ve son olarak da %30’luk vergi kanunu yürürlüğe girdi. Bu kanundan çekinen birçok borsanın ise ülke dışına çıktığı ve Dubai tarzı yargı bölgelerine geçtikleri biliniyor. Ülkede son olarak 10 kripto para borsası hakkında toplamda 125 milyon dolara varan bir vergi kaçırma soruşturması başlatılmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl