isbtr hisse

Borsada uzun vadeli yatırım yapmanın günlük işlem yapmaya göre çok daha ciddi kazançlar sağladığı bilinen bir gerçek. Bir hissede yaşanan durum ise bu gerçeği bir kere daha gözler önüne serdi. Türkiye İş Bankası B Sınıfı hissesi 2023 yılında bir yükselip bir düşen borsanın gerçek kazananlarından biri oldu. Üstelik sadece 2023’ün değil uzun vadede Borsa İstanbul’un da en çok kazandıran hisseleri arasına girdi.

790 bin lirayı geçti

İş Bankası B Sınıfı hissesi olan ISBTR bu yıl bankanın diğer hisseleri olan ISATR ve ISCTR hisselerinden pozitif ayrıştı.

İş Bankası A Sınıfı hissesi olan ISATR yılın ilk haftasında 350 bin Türk Lirası seviyesinde işlem görüyordu. Kasım ayının son haftasına girerken ise 885 bin TL’nin üzerinde yer alıyor.

Aynı bankanın en çok bilinen ve küçük yatırımcının ağırlıklı olarak işlem yaptığı hisse olan ISCTR ise bu yıl başında 10 lira seviyende işlem görürken bugün 21 liradan işlem görüyor.

Türkiye İş Bankası’nın B Sınıfı hissesi olan ISBTR ise hem banka içindeki diğer hisselere hem de Bist-100 endeksine fark attı. Ocak ayında 50 bin TL seviyesinde işlem gören ve seçim öncesinde 37 bin TL’ye kadar düşen hisse yaşanan gelişmelerin ardından 790 bin lirayı geçti. ISBTR hissesi sonrasında geri çekilmeler yaşasa da yatırımcısı için unutulmaz bir deneyime olanak tanıdı. ISBTR hissesi bugün 698 bin TL’den piyasada işlem görüyor.

15 yılda 1000 kattan fazla getiri sağladı

Yalnızca bu yıl 20 kattan fazla yükselen ISBTR hissesi daha büyük resimde ise yatırımcısını adeta zengin etti.

5 sene önce, 2018 yılının Eylül ayında 1200 liradan işlem gören ISBTR hissesi 2023 yılının Eylül ayında 350 bin Türk Lirası’nın üzerine çıktı. Bu yaklaşık 300 katlık bir yükseliş anlamına geliyor. 2018 yılının Eylül ayında ISBTR hissesine 10 bin TL yatıran ve paylarını satmayan kişi bugün 3 milyon TL’den fazla bir paraya sahip olacaktı. Ayrıca elde edeceği temettülerle bu miktar çok daha fazla olacaktı.

Daha geniş resme baktığımızda ise dudak uçuklatan rakamlar söz konusu. 2009 senesinde 600 lira bandında işlem gören hisse bugün 698 bin TL’den işlem görüyor. Burada 1000 katı bulan bir yükseliş söz konusu.

Asgari ücret o dönemde brüt 666 TL idi. Yani o dönem brüt 1 asgari ücretlik hisse alan kişi bugün 60 asgari ücretten fazlasına sahip.

ISBTR hissesi borsada uzun vadeli yatırım yapmanın ve psikolojiyi iyi yönetmenin çok güzel bir örneği. Elbette ISBTR hissesi de düşüşlerden etkilendi, zaman zaman endeksten negatif ayrıştı. Ancak piyasa düşse de yatay seyretse de hisseyi gitmesi gereken yere götürdü.

Bir yatırımcı 80 kuruşa aldı, 640 bin TL oldu

Öte yandan iddiaya göre, daha uzun yıllar önce ISBTR B sınıfı hissesine 88 kuruş yatıran bir yatırımcının bugünkü yatırımının değeri 640 bin TL’ye kadar çıktı. Söz konusu yatırımcı, böylece %80,000,000 oranında getiri elde etmiş oldu.

Kaynak: Twitter/Mert Başaran
Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl