Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Hisse fiyatı yüzde 600 artarken Zoom yöneticileri 580 milyon dolar boşalttı

Salgından dolayı birçok teknoloji hissesi çarpıcı büyümeler yaşadı. Bunların başında da elbette Zoom geliyor. Yükselişi fırsat bilen Zoom yöneticileri de yüzde 600'lük artışta 580 milyon dolar değerinde hisse sattı.

hisse (1)

Koronavirüs pandemisi sayesinde teknolojinin önemi bir kez daha ciddi şekilde anlaşılırken 2020 yılı teknoloji şirketlerinin önemli kârlar elde ettikleri bir zaman dilimi oldu.

Bunların başında ise tabii ki Zoom geliyor. Geçen hafta ise Zoom’un başındaki isim olan Eric Yuan, 69.3 milyon dolarlık şirket hissesini sattı ve bu yıl hisse satışlarından toplam elde edilen parayı 581.33 milyon dolara çıkardı. Yarım milyar dolarlık bu meblağ 10 yönetici ve bir fon arasında bölüştürüldü.

Yuan ise satışlardan elde edilen toplam paranın yarısını elde eden isim ve nakit dağılımında açık ara lider! Onun ardından, bilinen girişim sermayesi şirketi Sequoia Capital’ın ortağı da olan Carl Eschenbach geliyor. Onun satışlardan elde ettiği miktar ise 96 milyon dolar. Zoom’da pazarlama yöneticisi olan Janine Pelosi de 59 milyon dolarla üçüncü sırada…

Hisseler uçunca kâr da fırladı

SEC belgeleri, Zoom içerisindekiyöneticilerin önceden planlanmış satışlar yaptığını gösteriyor. Ancak Yuan’ın satışları, şirketin adeta uçan hisse fiyatı sayesinde çok daha kârlı oldu.

Forbes’da 43. sıraya yükseldi

Zoom hisselerinin yılbaşından bu yana 68 dolardan 496 dolara giden mütiş yükselişi ve yüzde 622’lik sıçrayış şirket CEO’sunun Forbes milyarderler (dolar) listesinde 43. sıraya çıkmasını sağladı.

Hisse değeri ayrıca Yuan’ın son satışını yaptığı Ağustos ayından bu yana da 2 kat değer kazandı.

Bezos’un yanında bir hiç!

Zoom’dan yapılan satışlar birçoklarına göre yöneticileri zengin etti ancak Amazon’un sahibi olan Jeff Bezos’un 2020 yılında 7.2 milyar dolarlık hisse satışı yaptığı göz önüne alındığında bu para çok az! Bezos’un satıştan elde ettiği miktar, Zoom’da tüm yöneticilerin sattığı paranın yaklaşık 12 katı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl