El Salvador’un komşusundan şirketlere kripto yasağı: Resmen açıklandı

Latin Amerika ülkesi olan ve El Salvador'un hemen doğusunda bulunan Honduras, şirketlerin ve kurumların kripto para işlemleri yapmasına engel getirdi. Yasaklar bugünden itibaren başlayacak.

Honduras’ta Ulusal Bankacılık ve Menkul Kıymetler Komisyonu (CNBS), kuruma bağlı olan şirketlerin kripto para işlemleri yapmasına yasak getirdi. Engele sebep olarak ise para aklanması, dolandırıcılık ve terörizimin finansmanı gösterildi. Yasak bugünden itibaren geçerli olacak.

CNBS’ten yapılan açıklamada “Kripto paralar, sanal paralar, kripto varlıklar, token’lar ya da bunlara benzer olan diğer varlıkların alınıp satılması, çıkarılması ya da onlara sahip olunması yasaklanmıştır” denildi.

Açıklamada ayrıca, ülke dışında da birçok platforma yatırımcılar tarafından giriş yapıldığı ve buradaki hareketlerin kontrol edilemediği ifade edildi.

Honduras’ta kripto paralar henüz regüle edilmiş değil ancak ülkede bu konuda hizmet veren birçok şirket ve platform bulunuyor.

Prospera adası Bitcoin’i kabul etmişti

Honduras Merkez Bankası 2022’de bir dijital para için çalışma başlattığını belirtse de konuyla ilgili henüz bir gelişme yaşanmış değil. Öte yandan Honduras’ın hemen kuzeyinde yer alan küçük Karayip adası olan ve mali açıdan özerk tatil bölgesi Honduras Prospera adası da 2022 yılında Bitcoin’i yasal para olarak ilan etmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl