Hong Kong’lu banka kripto firmalarına kucak açtı: ABD doları hizmeti de var

Kripto paralar konusunda son dönemde olumlu adımlar atan Hong Kong'ta, ülkenin sahip olunan varlıklar bakımından en büyük dijital bankası, kripto şirketlerine fiat para dönüşümü ve hesap açma konusunda hizmet vermeye hazırlanıyor.

Özellikle ABD’deki bankacılık krizinin ciddi şekilde korkuttuğu kripto para firmaları, Silicon Valley Bank ve Silvergate’in iflaslarının ardından dünyanın çeşitli bölgelerinde kendilerine ortak arayışına girerken, Hong Kong merkezli bir banka bu yönde önemli bir adım attı.

Bitcoin ve Ethereum ETF’lerinin kabul edildiği ve bir “kripto merkezi” olma konusunda ciddi adımların atıldığı Hong Kong’daki ZA Bank, kripto şirketlerine hizmet sağlama planı yapıyor.

Çin dahil değil

ABD medyasından Bloomberg’in haberine göre; bir ödemeler bankası olarak hareket edecek olan kurum, gerekli lisansı bulunan borsalardan gelen token’ların Hong Kong doları, Çin yuanı ve ABD dolarına çevrilebilmesine olanak tanıyacak. Kripto şirketlerine ayrıca hesap da açılabilecek. Ancak Çin anakarasına bağlı olan şirketler bu hizmetleri alamayacak.

“Sadece işlerinin yapılmasını istiyorlar”

ZA Bank CEO’su Ronald Iu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bizim hizmetlerimizle ilgilenen onlarca firma var ve küçüklü büyüklü şirketler fark etmeksizin, tek istedikleri işlerin yoluna gireceği bir düzende çalışabilmek…” dedi.

ABD’li kripto şirketleri özellikle bankacılık krizinin ardından İsviçre başta olmak üzere ülke dışındaki bankalarla çalışma yönünde adımlar atıyorlardı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl