Hong Kong otoritesinden bankalara: Kripto şirketlerine iyi davranın

Kripto paralar konusunda olumlu adımların atıldığı Hong Kong'ta para otoritesi, bankaların kripto para şirketlerine kolaylık sağlanmasını beklediğini belirtti.

Kripto para merkezi olma konusunda Singapur ile amansız bir yarış içine giren ve mayıs ayında yeni kripto lisans regülasyonlarını duyuracak olan Hong Kong, bankaların kripto şirketlerine kolaylık sağlamasını istedi.

Yapılan açıklamada sanal varlık hizmetleri sağlayıcısı olan şirketlerin (VASP’lar) banka hizmetleri alma konusunda zorluk yaşamamaları gerektiği belirtildi. Açıklamayı kurum başkanı Arthur Yuen bizzat imzaladı ve konuya resmiyet kazandırdı.

Bloomberg’in haberine göre ise, açıklamanın ardından bankalara bir de konuyla ilgili resmi mektup gönderildi ve lisanslı kripto firmalarının hesap açmasında sorun yaşanmamasının umulduğu ifade edildi.

Bu açıklama ve mektubun, mayıs ayında yeni kripto regülasyonlarının çıkarılacağı duyurusunun ardından gelmesi de dikkat çekiyor.

Bilindiği üzere tüm bu gelişmeler Hong Kong’un bir kripto merkezi olma çabalarının bir bölümü olarak ön plana çıkıyor. Özellikle ABD’deki sert regülasyon havalarının birçok şirketin Hong Kong seçeneğini düşünmesine yol açtığı biliniyor.

ABD’de yaşanan bankacılık krizinde iflas eden Signature Bank, Silvergate Bank ve Silikon Vadisi Bankası’nın kripto para sektörüne vurulmak istenen darbede battığı iddia ediliyordu.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl