Hong Kong’dan dev bankalara kripto baskısı: Kabul etmeniz gerekiyor

Son dönemde kripto paralar konusunda ABD'nin ters yönünde hareket eden ve olumlu adımlar atan Hong Kong'da Para Otoritesi'nden bankalara yeni bir uyarı daha geldi. Kurum, ülkenin para birimini çıkaran HSBC, Standard Chartered ve Çin Bankası'na, kripto para şirketlerinin müşteri olarak kabul edilmesi gerektiğini iletti.

Kripto paralar konusunda olumlu hamleler yapan Hong Kong’da finansal regülatör Para Otoritesi (HKMA), bölgenin resmi parasını çıkarma hakkına sahip olan 3 büyük bankayla kripto paralar konusunu görüştü.

İsteksizlik görülünce uyarı yapıldı

İngiliz medyasından Financial Times’ın haberine göre; nisan ayında tarafların yaptığı görüşmeden sonra Para Otoritesi bankalarda kripto para borsalarını ve diğer sanal para şirketlerini müşteri olarak kabul etme konusunda isteksizlik gördü. Nisan ayındaki toplantıda HKMA, bankalara, kripto para şirketleri hakkında araştırma yapmanın kendileri için yük olmaması gerektiğini söyledi.

Ancak mayıs ayında bu isteksizliğin devam etmesi üzerine bir toplantı daha yapıldı ve HKMA, içinde küresel çapta iki büyük bankanın da bulunduğu bu 3 kuruma, kripto para odaklı çalışan regüle şirketlerin müşteri olarak kabul edilmeleri gerektiğini iletti.

Öte yandan regülatör kurumun başkan yardımcısı olan Arthur Yen de, yapılan resmi bir açıklamada sanal varlık hizmet sağlayıcılarının (VASP’lar) regüle olduktan sonra, rahatlıkla bankaların müşterileri olabileceklerini kaydetti.

KYC ve para aklama…

Financial Times’da yer alan haberde ayrıca, bu tarz geleneksel bankaların kripto sektöründen çekinmelerinin arkasındaki sebepler de sıralandı. HKMA’nın, bankalara “korkmamaları yönünde” tavsiyelerde bulunduğu belirtilen haberde, konuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olan bir kişi de şunları söyledi:

“Geleneksel bilinçle çalışan bankalardan kripto konusunda bir direnç görülüyor. Bu tarz bankaların yöneticileri kripto konusunda iş yapmak istemiyor”

Haberde ismi verilmeyen bir banka yöneticisinin sözlerine de yer verildi:

“Para aklama ve KYC prosedürlerinin korkuları ile inovasyona destek olma arasında sıkıştık”

Adı geçen bankalardan Standard Chartered regülatörlerle birçok farklı konuda istişarede bulunduklarını belirtirken, HSBC ise bu yeni gelişen alana ilgi duyduğunu aktardı.

Çin Bankası’ndan ise Financial Times’ın sorularına yanıt gelmedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl