Bitcoin ve Ethereum’a Hong Kong’dan beklenen onay çıktı

Son 2 yılda kripto paralar konusunda önemli ve olumlu adımlar atan Hong Kong'da en sonunda Bitcoin ve Ether spot ETF'lerine de onay çıktı. Ülkenin regülatörü olan Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, içinde büyük Çinli şirketlerin de yaptığı başvuruların olduğu taleplere resmen onay verdi.

Kripto paralar ile onlara bağlı olan tüm faaliyetlerin yasak olduğu Çin’e bağlı özerk idari bölge Hong Kong, Bitcoin ve Ether spot ETF’lerine onay verdi. Hong Kong 2022’de iki kripto paranın vadeli ETF’lerini de onaylamıştı. Bölgede bir süredir de spot ETF’lerin onaylanmasına yönelik ciddi bir ortam oluşmuştu.

Bitcoin fiyatı arttı

İran-İsrail gerilimiyle hafta sonu 61 bin doların da altına inen ve bu gece saatleri itibarıyla 65 bin doları yeniden aşan Bitcoin, Hong Kong’dan gelen haberle daha da yükseldi. En büyük kripto para 66 bin doların üzerine çıktı.

Çinli dev şirketler de var

Özellikle geçtiğimiz hafta ABD ve Çin medyası, Çinli dev fon yönetim şirketlerinin de Hong Kong’da Bitcoin spot ETF başvurusu yaptıklarını belirtmişti. Bitcoin ve Ether spot ETF’leri onaylanan şirketler arasında Çinli devler China Asset Management ve Bosera Capital da bulunuyor.

Çin’in kripto kapısı…

Bilindiği üzere Çin 2021 yılında kripto paralarla ilgili tüm faaliyetleri yasaklamıştı. Ancak 2023 yılı itibarıyla dünyada bu yönde esen rüzgarlar ve Bitcoin’e olan ilginin her geçen gün artması, ülkenin en azından Hong Kong vasıtasıyla dünyaya bu şekilde entegre olmasını sağladı. Bazı analistler ve yatırımcılar, Çin’in kripto yasaklarını kaldırabileceğini iddia ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl