Hong Kong’da yeni kurallarla bir kripto borsasına ilk kez lisans verildi

2022 yılında kripto lehine birçok adım atan Hong Kong'da Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, yeni regülasyon kuralları çerçevesinde ilk kripto lisansını HashKey borsasına verdi. Bu lisans ile birlikte borsa profesyonel yatırımcılar gibi artık perakende müşterilere de hizmet verebilecek.

bitcoin

Hong Kong’daki yeni kripto kuralları altında ilk lisans alan kripto borsası HashKey Exchange oldu. Platform, var olan diğer lisanslarına ek olarak aldığı bu onayla profesyonel yatırımcılardan sonra artık kalabalık perakende yatırımcı kitlesine de hizmet verebilecek.

Açıklama şirketin kendisinden gelirken, ülkenin Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu ise henüz bu onayı doğrulamış değil. HashKey’den yapılan açıklamada ayrıca, müşterilerin fiat para yatırması konusunda Standard Chartered bankasıyla anlaşmaya varıldığı da belirtildi. Borsa, OTC işlemlerini de destekleyecek.

Hong Kong’daki eski kripto regülasyonları çerçevesinde lisans sahibi olan sadece iki borsa bulunuyordu. Bunlardan biri yine HashkKey’di. Diğeri ise OSL adlı platformdu.

ABD medyasından Bloomberg, mayıs ayında yaptığı bir haberde Hashkey’in 100 milyon ilâ 200 milyon dolar arasında bir yatırım alma konusunda görüşmelerde bulunduğunu yazmıştı.

Hatırlanacağı üzere Hong Kong, 1 Haziran günü itibarıyla yeni kripto regülasyonlarını resmen hayata geçirmişti. Ekonomik anlamda özerk olsa da, diğer konularda Çin’e bağlı olan Hong Kong’un, kripto konusunda Çin hükümetinin bir deney alanı olarak kullanıldığı da iddia ediliyor. Bölgede Bitcoin ve Ethereum spot ETF’leri de geçtiğimiz sene başında kabul edilmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl