Küresel finans merkezi Hong Kong, kriptoda karar değiştirdi

Wall Street Journal’a göre Çin’in özel idari bölgesi olan Hong Kong, bireysel yatırımcıların kripto para işlemleri yapmasına olanak tanıyacak bir planı değerlendiriyor.

Şehir devleti, daha önce kripto para alım satımlarını profesyonel yatırımcılarla sınırlandırmayı önermişti. Bu da inovasyonu engelleyeceği, yeni firmaları ve kripto işletmelerini Dubai ile Singapur gibi yerlere taşınmaya yönlendireceği yönünde şikayetlere yol açmıştı.

Hong Kong’daki bir finansal teknoloji konferansında konuşma yapan Maliye Bakanı Paul Chan, “Küresel sanal varlık topluluğuyla fintech’i keşfetme kararlılığımızı göstermek için duruşumuzu küresel pazara açık hale getirmek istiyoruz.” dedi.

Hong Kong hükümeti ayrıca, kripto paraların mülkiyet haklarının yanı sıra akıllı sözleşmelerin yasallaştırılması sürecini de inceleyecek.

Şehir devleti tarafından atılan bu adımlar, mülk sahiplerinin gerçek varlıklardan gelir elde etmesini sağlayan ve blok zinciri teknolojisinden oluşturulan tokenler menkul kıymet token arzının (STO’lar) sunulmasının önünü açabilir.

Hong Kong’un finans merkezi olma çabaları

Hong Kong’un planı hayata geçerse, kripto para alım satımlarını yasaklayan Çin anakarasından daha da uzaklaşılmış olacak.

Bir zamanların start-up cenneti olan Hong Kong, hem siyasi belirsizlikler hem de karantina önlemleri sebebiyle ülkesinden yaşanan yetenek göçünün önüne geçemedi. İdari bölge, Asya’nın finans merkezi olma çabalarından uzaklaşmaya başlamıştı ki bu vizyonunu tekrar yakalamak için şimdi teknoloji şirketlerini ülkeye yeniden davet etmeye başladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl