Hong Kong’dan coin’ler için “yeşil liste”: Listede hangileri olacak?

Hong Kong’ta bireysel yatırımcılara kripto para yasağı kalkıyor. 2019’da kripto paraları sadece profesyonel yatırımcılarla sınırlayan şehir devleti, haziran ayında kripto para borsaları için yeni lisanslama kurallarını yürürlüğe koyacak. Yeni rejim, yürürlüğe girdiğinde bireysel yatırımcılar da kripto para alıp satabilecek ancak bunlar likit kripto paralarla sınırlandırılacak.

Hong Kong’un finans piyasalarını denetleyen kurumu SFC’nin başındaki misim Julia Leung, yakında konuya ilişkin önerilerde bulunacaklarını ve ayrıca halkın görüşlerini alacaklarını belirtti. Bugün Asya Finans Forumu’nda Leung, “Bazı sanal varlık platformlarının iki binden fazla ürünü var fakat bireysel yatırımcıların hepsinde alım satım yapmasına izin vermek istemiyoruz. Bireysel yatırımcıların yalnızca büyük sanal varlıklarda alım satım yapmasına imkan verecek kriterler belirleyeceğiz.” dedi.

Listede hangi kripto paralar olacak?

Leung, bu kripto paraların hangileri olduğunu ise belirtmedi fakat sadece likiditesi derin olanların listede bulunacağını ifade etti. Kaiko’nun dördüncü çeyrek raporuna göre, piyasadaki en likit varlıklar sırasıyla şunlardan oluşuyor: BTC, ETH, DOGE, XRP, MATIC, BNB, ADA, LTC, LINK, SOL, SHIB, TRX, ETC, ATOM, AVAX, DOT, APE, BCH, FIL, NEAR, ALGO, UNI, XMR, XLM, FLOW, QNT, LEO, TON.

Leung, sözlerinin devamında “Bireysel yatırımcıların sanal varlıkları çok az likidite ile alıp satıması çok riskli olacaktır. SFC, bu yatırımcıların alım satım yapacakları kripto paraları belirlemek üzere en likit 10 veya 20 sanal varlığı seçebilir.” şeklinde konuştu.

Hong Kong’un kripto paralarda bireysel işlemlere izin verme hamlesi, kripto para borsası FTX’in batışıyla geldi.

Lisans almayanlara para ve hapis cezası

Leung’a göre SFC, 2024 yılının ortalarında VASP lisansları için başvuruları kabul etmeye başlayacak. Kripto paralarla ilgili tüm platformlar ve borsaların artık bir lisans alması gerektiği, aksi takdirde yeni kripto düzenlemesi kapsamında para ve hapis gibi ağır cezalarla karşı karşıya kalabilecekleri söyleniyor.

Sektör kaynakları, bireysel yatırıma ilişkin istişarenin ilk çeyrek içinde başlamasını beklediklerini kaydetti. Leung, yatırım fonlarının ve tahvillerin token’laştırılmasının da SFC’nin yetki alanına gireceğini söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl