Hong Kong’lu avukattan SEC davaları yorumu: Binance buraya gelebilir

ABD'de SEC'nin Binance ve Coinbase'e açtığı davalar dünyada da ses getirdi. Hong Kong'lu lisanslı bir avukat olan Gilbert NG, SEC'nin Binance'e "Buradan git" mesajı verdiğini ve borsanın yakın zamanda Hong Kong'a lisans başvurusunda bulunabileceğini belirtti.

ABD’de Biden yönetiminin SEC başta olmak üzere devlet kurumlarını kullanarak kripto şirketlerine uyguladığı baskı her geçen gün artarken, Binance ve Coinbase’e açılan davalar ise dünya çapında etki yaptı.

Başta Çin olmak üzere Uzakdoğu bölgesinden haberler veren WuBlockchain’e konuşan bir Hong Kong’lu lisanslı avukat ise, yaşanan gelişmelerin Hong Kong’a yarayabileceğini belirtti.

“SEC için yatırım sözleşmesi olan token’lar burada öyle olmayabilir”

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Binance’i ülkeden çıkarmak istediğini belirten avukat Gilbert NG şu ifadeleri kullandı:

“SEC’nin Binance’e olan bakış açısı çok daha farklı. ‘Buradan git, ayrıl’ demek istiyorlar. Bu durum Binance’i tabii ki olumsuz etkiler. Ama Hong Kong’un da dahil olduğu birçok yeni bölgede lisans başvurusu yapmalarının da önü açılabilir. Kurallarını oturtan Hong Kong’a başvurabilirler. SEC’nin yatırım sözleşmesi hareketlerinin buradaki etkisi çok az. SEC için yatırım sözleşmesi olan token’lar Hong Kong’da sayılmayabilir. Öyle de görünüyor. Burada perakende müşterilerin alıp satabildikleri token’lar ABD’deki SEC tarafından yatırım sözleşmesi sayılıyor. Ama burada sayılmıyor. Çünkü Hong Kong’da küçük yatırımcının yatırım sözleşmesine yatırım yapma hakkı yok. Yasak. Dolayısıyla bu tanım iki taraf için de değişiklik arz ediyor”

Avukat ayrıca ABD’de kripto para regülasyonlarının hala belirsiz olduğunu ve hükumetin müdahale etmek için ancak bu tarz yollara başvurabildiğini de belirtti:

“ABD’de belirsizlik var. Hong Kong ise tam tersi, burada kurallar net şekilde konuldu”

Bilindiği üzere Hong Kong’da 1 Haziran gününden itibaren yeni kripto para kuralları yürürlüğe girmişti. OKX, Gate.io ve Huobi gibi borsalar da Hong Kong Para Otoritesi’nden ön lisans almışlardı. Bu borsalar, aldıkları lisans sayesinde ülkede faaliyet gösterebiliyorlar.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl