Hong Kong’dan dijital para adımı: Whitepaper yayımlandı

Dünyanın ticaret merkezlerinden birisi olmasının yanında aynı zamanda Bitcoin kullanımının da fazla olduğu ülkelerden Hong Kong'da Para Otoritesi (HKMA), e-HKD adında perakende kullanım amacıyla çıkarılması plânlanan merkez bankası dijital parası için bir "whitepaper" yayımladı. e-HKD'nin gelecek yılın ortalarında test edilmeye başlanması hedefleniyor.

çin hong kong

Merkez bankası dijital paraları (CBDC’ler) konusunda her geçen gün yeni bir ülke yeni bir çalışma başlatıyor. Özellikle Çin’in bu konudaki hızlı ilerleyişi göze çarparken, jeopolitik açıdan kritik konumdaki Hong Kong da, merkez bankaları arasındaki sınırötesi toptan CBDC ödeme plânının yanında şimdi de perakende CBDC çalışmalarına başladı. Konuyla ilgili olarak teknik döküman olan whitepaper bugün yayımlandı.

Hem takip edilebilirlik sağlanıyor hem gizlilik korunuyor

Hong Kong Para Otoritesi’nin (HKMA) resmi internet sayfasından verilen bilgide ise e-HKD’nin ilk kontrol aşamalarının gelecek senenin ortalarında hazır olacağı kaydedildi. Perakende kullanım için hazırlanan CBDC için belirli tasarılar üzerinde duran HKMA, projede Hong Kong İnovasyon Merkezi’yle birlikte çalışıyor. Yapılan açıklamada, yeni tasarlanan CBDC’de, işlem takip edilebilirliği sağlanmasının yanında gizliliğin de korunduğu ve bu özelliğin diğer CBDC’ler içinde bir ilk olduğu belirtildi.

Çin eleştiri almıştı

Bilindiği üzere CBDC’ler konusunda dünyada en hızlı ülke açık ara Çin… Kripto paralara ciddi şekilde yasak getiren ülkede CBDC’lerin 2022 Kış Olimpiyatları’nda resmen kullanılmaya başlanması bekleniyor. Çin’in CBDC projesinde harcamaların kontrol edilebilecek olması ve tamamen şeffaf kalması da tepki çekmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl