Huawei CEO’sundan Çin’e kripto para çağrısı: Neden bekleniyor?

Huawei CEO'su Ren Zhengfei, İtalya'da yaptığı bir açıklamada, "Neden diğerleri bekleniyor? Çin de pekâlâ kendi Libra'sını çıkarabilir." dedi.

Cointelegraph’ta yer alan habere göre, Çinli teknoloji devi Huawei‘in CEO’su Ren Zhengfei, Çin’in kendi dijital parasını çıkararak pazar payı bakımından Facebook’la rekabet edebileceğini düşünüyor.

“Neden diğerleri bekleniyor?”

18 Temmuz’da İtalya’da bir basın toplantısı düzenleyen Zhengfei, ekonomiyle ilgili konularda yazan İtalyan gazeteci Fabio Savelli’nin Libra‘yla ilgili bir sorusuna şöyle karşılık verdi:

“Çin de böyle bir para birimini pekâlâ kendisi yapabilir. Neden diğerlerinin böyle bir para çıkarması bekleniyor? Bir ülkenin gücü, her zaman bir internet şirketinin gücünden daha fazladır.”

Zhengfei’in bu yorumları, Çin Merkez Bankası PBoC’nin Libra’nın ülke ekonomisine bazı yönlerden ciddi tehditler oluşturabileceğiyle ilgili endişelerini dile getirmesinin ardından geldi.

Pekin kendi dijital parasını geliştiriyor

PBoC’nin araştırma direktörü Wang Xin, bu ayın başlarında Libra’nın çoğunluk itibariyle ABD dolarına bağlanması durumunda Çin’in bu durumdan olumsuz etkileneceğini belirterek şu yorumu yapmıştı:

“Eğer böyle bir şey olursa; bunun ekonomik, finansal ve uluslararası anlamda politik sonuçları olur.”

Pekin’in şu anda kendi dijital parasını geliştirme sürecinde olduğu bilinse de bu paranın kullanım durumuyla ilgili detaylar bilinmiyor.

Çin gibi yine ABD’den de Libra’yla ilgili tepkiler gelmeye devam ediyor. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, geçtiğimiz günlerde Libra’nın kara para aklamada ve terörizmin finansmanında kullanılabileceğini belirterek “Bu aslında ulusal bir güvenlik sorunu. Dijital varlık servis sağlayıcılarının gölgelerde çalışmasına müsaade etmeyeceğiz.” demişti.

Yine yatırımcı Tim Draper da Libra’nın hayata geçme süreciyle ilgili henüz hiçbir ilerleme sağlayamadığını ve düzenleyici kurumlardan büyük baskı görüldüğünü söylemişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl