Huobi de krizden etkilendi: Yüzde 30 işten çıkarılacak

Kripto para piyasalarındaki büyük düşüş, bu duruma hazırlıksız yakalanan borsaların da çalışanlarının bir bölümünü işten çıkarmasına yol açarken, bu borsalara son olarak Uzakdoğu'nun dev borsası Huobi de eklendi. Şirket, yüzde 30'luk işgücünden feragat etmeye hazırlanıyor.

Kripto para borsası Huobi Global de, işgücünün yüzde 30’unu kesmeye hazırlanıyor. Şirket, özellikle geçen sene Çin’in kripto paralara topyekün yasak getirmesinin ardından gelirlerinde büyük düşüşler yaşamış ancak fiyatların sonbaharda yükselmesiyle bu durumu idare edebilmişti.

Çin gelirleri büyük darbe vurdu

Başta Çin olmak üzere Uzakdoğu ve Asya bölgesinden haberleriyle bilinen Coin Wu’nun verdiği habere göre; toplamda bin çalışanı bulunan Huobi, 300 çalışanıyla yollarını ayırma plânı yapıyor. Borsanın Çin yasakalrının ardından, Çinli kullanıcıların hesaplarını kapamasıyla birlikte gelirlerinde çok ciddi düşüşler olduğu kaydedildi.

Şu anda Seyşeller merkezli olan dünyaca ünlü borsanın günlü trade hacminin ise 1.2 milyar doların üzerinde olduğu belirtiliyor.

Binance önplâna çıktı

Bilindiği üzere işçi çıkarma furyası ilk olarak Coinbase borsasıyla (%20) başlamış, hatta şirketin iflas edeceğine dair çok ciddi dedikodular da sosyal medyada yer almıştı. Güney Amerika merkezli Bitso (%10), ABD merkezli Gemini (%10), Crypto.com (%5), Avusturya merkezli Bitpanda (%30) gibi borsalar çalışanlarının bir bölümünün görevlerine son verirken, Binance ise bu anlamda güçlü kalmayı başarmıştı. Borsa CEO’su CZ, konuyla ilgili, “Biz de mlyonlarca dolar reklam harcaması yapabilirdik ama dikkatli davrandık ve bugün işe alımlarımıza devam ediyoruz” demişti.

Kripto para piyasasına özellikle Mayıs başındaki Luna/UST çöküşü ve Haziran ayı başındaki Celsius krizi büyük darbe vurmuş, piyasadan toplamda 1 trilyon dolara yakın bir meblağ silinmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl