Huobi Global, Singapur’dan çekildi: “Fonlarınızı çekin, pozisyonlarınızı kapayın”

Çin hükumetinin kripto paralara getirdiği yasakların ardından bu ülkedeki kullanıcılarına hizmet vermeyi sonlandıran dünyanın en büyük borsalarından biri olan Huobi, regülasyonlar sebebiyle benzer bir hamleyi Singapur'da da yapacağını duyurdu. Borsa, 31 Mart 2022 tarihi itibariyle Singapur merkezli kullanıcıların hesaplarını kapatacak.

Çin merkezli borsalardan biri olmasına rağmen seneler içinde kademeli olarak ülkeden çıkış yapan ve kripto para yasaklarının ardından da Çinli kullanıcılara kapılarını kapatan Huobi borsası, benzer bir işlemi Singapurlu kullanıcılar için de uygulama kararı aldı.

Çin’deki müşteri kaybını denizaşırı ülkelere açılarak kapatmaya çalışacağını daha önceden açıklayan şirketin kullanıcı tabanının yarısı ve gelirlerinin %30’luk kısmı Çin’den karşılanıyordu.

Kripto merkezi olarak biliniyor ama…

Bilindiği üzere Singapur, son dönemin kripto merkezi olarak adlandırılıyor. İnce eleyip sık dokuyan tarzda bir regülasyon kurumu olan ve kendi tabirleriyle “az ama öz” şekilde şirketlere gerekli lisansların verildiği ülkenin, Huobi’nin “kısıtlı bölgeler” listesinde yer aldığı açıklandı ve kullanıcıların Mart ayı sonuna kadar fonların çekmesi, pozisyonlarını da kapatması talep edildi.

Huobi’nin, Singapur’daki şirketi Feu International aracılığıyla Singapur Para Otoritesi’ne lisans başvurusu da bulunuyor. Dolayısıyla Huobi markası bu yüzden Singapurlu kullanıcılara kapatılmış olabilir. Feu International, Huobi Tech’in alt şirketi konumunda bulunuyor. Huobi Tech ise, şirketin kendi açıklamasına göre Huobi Global’den bağımsız bir şirket olarak çalışıyor. Ancak iki şirketin de kurucusu aynı, Leon Li.

Huobi’nin ayrıca, Çin’de yeni bir yasaklar furyası olması ihtimaline karşı çalışanlarını buradan Singapur’a getirdiği belirtiliyordu.

Huobi’nin kısıtlı bölgeler listesinde Singapur dışında, ABD, Kanada, Küba, İran, Japonya, Kuzey Kore, Sudan, Suriye, Venezuela ve Kırım da bulunuyor.

Hatırlanacağı gibi Binance de, kendisine bağlı yerel firma vasıtasıyla Para Otoritesi’ne başvuruda bulunmuştu. Hatta 2 Eylül’de Para Otoritesi’nin yatırımcıları Binance’in websitesine karşı uyarması sonrasında borsa, Singapur doları ile olan işlem çiftlerini kaldırmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl