Huobi’nin kurucusu Lin yüzde 50’den fazla olan hisselerini satmak istiyor

2013'te Çin'de kurulan ancak kripto para borsalarına 2017'de getirilen yasakların ardından Seyşeller'e taşınan Huobi de, kripto para krizinden net şekilde etkilenen borsalardan biri oldu. Borsa kurucusu ve aynı zamanda en büyük hissedar konumunda olan Li Lin'in hisselerini satmak istediği belirtildi.

Birçok kripto para borsanının çalışan sayısını önemli derecede azalttığı; 3AC, Celsius ve BlockFi gibi şirketlerin ise kendilerini “kurtaracak” yatırımcılar aradığı bir dönemde dünyanın en büyük borsalarından biri olarak görülen Huobi de, krizden olumsuz etkilendi.

2021’in en kârlılarındandu ama o da dayanamadı

Kısa süre içinde yüzde 30’a varacak oranda çalışan sayısında azaltmaya gitmesi beklenen şirketin gelirlerindeki büyük düşüşün, bilançoya büyük zarar verdiği belirtiliyor. 2021 yılında Binance’in ardından en çok kâr elde eden kripto para borsası konumunda olan ve 1 milyar dolara yakın kâr sağlayan şirket, son olarak ise Çin anakarasında ikamet eden kullanıcılarıyla olan tüm bağlarını kesmişti. Çinli müşterilerinin eksikliğini son dönemde ciddi şekilde hisseden borsa, kripto paralardaki düşüşle birlikte azalan işlem hacimleri nedeniyle iyice zor duruma girdi.

En büyük hissedar satış istiyor

Çin medyasından Wu Blockchain’in haberine göre ise, şirketin kurucusu ve aynı zamanda en büyük hissedarı konumundaki Li Lin de hisselerini satma kararı verdi. Lin, borsadaki hisselerin yüzde 50’den fazlasını elinde bulunduruyor. İkinci en büyük hissedar ise, yatırım şirketi Sequoia China…

Huobi borsası son zamanlarda düşen işlem hacimlerini artırmak amacıyla agresif bir kampanya stratejisi takip etmişti. Huobi borsasının token’ı olan HT de son dönemde kripto paralardaki düşüşten olumsuz etkilenmişti.

Huobi, bir dönem Binance’in ardından dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası olarak da görülüyordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl