Huobi’ye göre artık Çin’e geri dönüş yok: Tartışmaya kapalı

Dünyanın en büyük borsalarından biri olan Çin merkezli Huobi'nin, 24 Eylül tarihinde Çin Merkez Bankası tarafından kripto para işlemlerinin yasadışı ilân edildiğini belirten açıklamasından saatler önce ülkeden çıkış kararı aldığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili konuşan borsanın kurucularından Du Jun, "Geçmişte yetkililerle bu konularda konuşur ve hala Çin'de çalışmanın mümkün olup olmadığını tartışırdık. Şimdi ise bunun herhangi bir yolunun kalmadığını biliyoruz. Tartışmaya kapalı bir durum" dedi.

Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) Eylül ayında yaptığı kripto para işlemlerini yasa dışı ilân eden açıklama, piyasalarda da ciddi bir düşüş yaşanmasına sebep olmuş ancak bu durum kısa süreli kalmıştı. Çin’in ve dünyanın en büyük borsalarından biri olan Huobi’nin ise bu açıklamadan saatler önce Çin’den çıkış kararı aldığı belirtildi.

Ülkeyi terk etme kararı oybirliğiyle alındı

Hissedarların da katıldığı toplantıda oybirliğiyle, yıllardır süren katı regülasyon baskısından kurtulma amaçlı olarak artık kendi evi sayılan bu ülkeyi bırakma kararı alındı. Toplantıdan birkaç saat sonra da PBOC’nin açıklaması gelmişti. Açıklamanın ardından da Huobi borsası, Çin ana karasından yeni kullanıcı kabul etmeyeceğini belirtmiş, bu duyurudan iki gün sonra da, yılbaşına kadar yine bu bölgeye ait kullanıcıların hesaplarının kapanacağına dair bilgilendirmede bulunmuştu.

“Artık şans kalmadı”

Çin yasaklarıyla ilgili ABD medyasından Bloomberg’e bir röportaj veren Huobi kurucu ortağı Du Jun ise şunları söyledi:

“Geçmişte regülatörlerle bu konuşuları tartışır, ülkede kalma açısından bir şansımızın olup olmadığını araştırırdık. Ancak bu kez artık bir şans kalmadı. Bizim de amacımız küresel bir şirket olmak. Bu yüzden Çin’den gelen yasaklamalara hemen uyum sağlayıp bu konuya nokta koymak istedik. Ana şirketimiz Huobi Group, blok zincir danışmanlığı ve varlık yönetim hizmeti de veriyor ve gelirlerinin %70’ten fazlasını Çin dışından elde ediyor.”

Türkiye ve Brezilya adımları geldi

Geçtiğimiz sene kripto para piyasasının büyümesiyle beraber ciddi bir genişleme politikası içine giren Huobi, Türkiye ve Brezilya gibi kripto para adaptasyonunun yüksek olduğu ülkelerde de atılıma gitti ve çalışan sayısını toplamda 3 bin civarına çıkardı. Bloomberg’deki haberde bu durum için “Huobi çalışan sayısında çılgınlığa gitti” yorumu yapıldı.

Avrupa, Orta Doğru bölgesi ve Güney Asya gibi bölgelerde ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip olan Huobi’nin dünyada 10 milyon civarında müşterisi bulunuyor. Borsanın kurumsal yatırımcılar için de Hong Kong’da 4 kripto bağlantılı oluşturduğu fonu mevcut…

Çin yasaklarının ardından Huobi’nin ne kadar sayıda kullanıcısının piyasadan çekilmek zorunda kalacağı belirsizliğini korusa da, Çin içinden yapılan perakende işlemlerin oranı borsa için %20 civarındaydı.

Ülkedeki yasakların ardından Çinli kullanıcıların VPN kullanımını artırdığı ve başta sabit coin’ler ile Ethereum olmak üzere varlıklarını merkeziyetsiz borsalara taşıdıkları belirtiliyordu.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl