Justin Sun: FTX çöküşü ayı sezonunun sonunu getirmiş olabilir

Son dönemde Huobi borsasının projelerinde aktif şekilde rol alan ve yaptığı birçok açıklamayla çok konuşulan Justin Sun, katıldığı bir yayında kripto para sektörünün bundan sonra müşteriler için güven inşa etmesi gerektiğini söyledi. Sun ayrıca FTX iflasıyla artık ayı sezonunun bitmiş olabileceğini de dile getirdi.

TRON ağı kurucusu olan Justin Sun, Bloomberg TV’de katıldığı programda son dönemin gelişmelerini değerlendirdi. Özellikle Hong Kong’daki ETF’lerin kabulünün çok önemli ilerlemeler olduğunu belirten Sun, FTX konusunda ise iflas mahkemesi başvurusundan ötürü o dönemde kendilerinin ekarte edildiğini ve borsayla ilgili araştırma yapmaktan bu yüzden vazgeçtiklerini belirtti.

Asya’da kripto para kullanımının her geçen gün arttığını belirten Sun şunları söyledi:

“FTX ayıyı bitirmiş olabilir”

FTX’in çöküşnün ayı piyasasının da sonunu getirdiğine inanıyorum. Endüstri bir araya gelmeli ve müşteri güvenini yeniden inşa etmeli. Sam’in iflas başvurusunda bulunduktan sonra FTX üzerindeki tüm kontrolü de kaybettiğini görüyoruz. Dolayısıyla şirketin kurtarılması için bizim de yapacağımız bir şey kalmadı. Kontrol artık John Ray’e geçti. Onun ABD’ye bu kadar kısa süre içerisinde iade edilmesi de beni şaşırttı ama onunla hiç konuşmadım.

“Hong Kong ETF’leri Çin için işaret…”

Hong Kong’da kabul edilen Bitcoin ve Ethereum ETF’leri tüm sektör için çok önemli… 2020 yılında ben Hong Kong’daydım. O dönem regülatörler trade yapılmasına bile izin vermiyordu. Dolayısıyla ABD’nin ardından Hong Kong’un da ETF kabulü çok önemli… Artık borsalar Hong Kong şubelerini de rahatlıkla açabileceklerdir diye düşünüyorum. Bence Çin’de de bu anlamda politika değişikliği olacak. Bir sonraki bopa sezonunun Çin piyasasıyla geleceğini düşünüyorum.

“Deney bölgesi gibi görülüyor”

Çinli regülatörler Hong Kong’u bir deney bölgesi gibi görüyorlar. Nasıl CBDC testleri Shenzen’de yapıldıysa, bu konuda da Hong Kong bir deneme bölgesi olarak görülüyor. Ben Çin ana karasının da bu anlamda karar değiştireceğini düşünüyorum. Bu yüzde ileriye çok optimist şekilde bakıyorum.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl