IBM’de 7800 çalışanın yerini yapay zeka alabilir

Dünyanın önde gelen çip üreticilerinden olan IBM'de CEO Arvind Krishna, önümüzdeki 5 yıllık dönemde müşterilerle birebir görüşmeyen departmanların önemli bir kısmının yerine yapay zekanın geçebileceğini söyledi.

Dünyada yaşanan finansal kriz özellikle birçok ABD’li teknoloji şirketinin işten çıkarmalarda bulunmasına sebep olurken, ChatGPT ile hayatımıza daha çok giren yapay zeka da bu anlamda en çok tartışılan konulardan bir tanesi oldu.

Kısaltması IBM olarak bilinen çip üreticisi International Business Machines şirketi de bir süre için işe alımları durdururken CEO Arvind Krishna da, Bloomberg’e verdiği bir röportajda, özellikle müşterilerle yüz yüze görüşmeyen çalışanların yerini yapay zeka teknolojisinin alabileceğini söyledi.

Muhasebe ve insan kaynakları gibi alanlarda yapay zeka teknolojisinin kullanılabileceğini belirten Krishna şunları söyledi:

“İş gücümüzün, yüz yüze görüşmeyen kısmının yüzde 30’unun yerini, önümüzdeki 5 senede yapay zekanın alabileceğini düşünüyorum”

Dünya genelinde çok sayıda ofise sahip olan ve 170’ten fazla ülkede bürosu bulunan IBM’in küresel çapta 350 binden fazla çalışanı var. Bloomberg’de yer alan habere göre bu sayının yaklaşık 26 bini ise müşterilerle yüz yüze görüşmeyen çalışanlardan oluşuyor. Dolayısıyla rakamın yüzde 30’u olan 7800 kişinin yerine yapay zekanın çalışması öngörülüyor.

Son dönemin en çok tartışılan konusu olan yapay zeka, birçok kişi tarafından özellikle insanlık için bir tehlike olarak görülüyor. Son olarak Elon Musk da OpenAI şirketinin ChatGPT uygulmasının geliştirmelerinin 6 aylığına durdurulmasını talep etmiş ancak ret cevabı almıştı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl