Bir ICO’dan sonra nasıl başarısız olunmaz? IBRC’nin uzmanlarından 5 ipucu

Başlangıçta çok umut verici gibi görünen projeler ICO'nun ardından neden yok oluyor ve bu faciayı önlemek için kaçınılması gereken en yaygın hatalar neler? ICOBox Blockchain Araştırma Merkezi uzmanları anlatıyor.

Bloomberg tarafından yayınlanan bir habere göre ICO’ların neredeyse yüzde 60’ı token satışının sona ermesinden sonra etkin bir şekilde son buluyorlar.

TechCrunch ise, başarısız kripto para projelerinin istatistiklerini takip eden, Coinopsy ve DeadCoins internet siteleri tarafından toplanan verileri analiz ederek geçen yıl boyunca piyasanın 1000’den fazla startup’ı kaybettiği sonucuna vardı.

Öte yandan, ICO sektörünün önde gelen danışmanlık şirketlerinden biri olan Satis Group, daha da karamsar bir istatistik aktardı: 2017’de yapılan ICO’ların yüzde 80’i dolandırcılık ürünü.

Başlangıçta çok umut verici gibi görünen projeler ICO’nun ardından neden yok oluyor ve bu faciayı önlemek için kaçınılması gereken en yaygın hatalar neler?

IBRC (ICOBox Blockchain Araştırma Merkezi) uzmanları 2017’nin ikinci yarısının ilk 50 başarılı ICO’sunu ve 2018’in başlangıcını analiz ettiler ve şu ipuçlarını buldular.

1. İpucu: Gözler üzerinizde olsun

Startup’lar tarafından yapılan en yaygın hatalardan biri halka arzdan sonra gündemden düşmeleriyle ilgili. Son sürat ICO’yu yapıp maksimum yatırım miktarını topladıktan sonra yaratıcıları projelerinin çok havalı olduğu varsayımı üzerine geçmişte olduğu gibi aynı miktarda ilgiyi tek başına ortaya çıkaracak olan gazdan adeta ayaklarını çekiyorlar.

Sosyal ağlarda projenin topluluğuyla düzenli olarak iletişim halinde olmak ve platformdaki ilgiyi arttırmak, bir ICO’dan sonra hayatta kalmanın temel bileşenleri.

Projenin topluluğunun, platform oluşturucularının ICO’nun sona erdiği anda düzenli iletişimi bırakmalarını hoş karşılamaları pek olası değil.

Buna karşılık, yatırımcıların ve spekülatörlerin startup’ın teknik belgesini dikkatlice okumaları ve tüm nüanslarına hayran kalmaları da çok muhtemel değil. Bunu yapmak için zamanları yok. Herhangi bir finansal piyasa durumunda olduğu gibi, projenin uygulanabilirliğini değerlendirmek için kullanabilecekleri tetikleyiciler tarafından çok daha fazla yönlendirilirler.

İndirimlerin büyüklüğü, yeni bir aşama için hazırlıklar hakkındaki duyurular veya bu aşamaya geçiş hakkında haberler, belirli bir süre zarfında yapılan çalışmalar, kurumlardan destek alınması, iyi bilinen Blockchain meraklıları veya kripto para piyasası gurusu ile iş birliği anlaşması imzalanması, borsa listelenmeleri – Tüm bu bilgilerin düzenli olarak piyasaya sürülmesi, projenizin gelişiminde belirli bir aksaklık süresi beklemeniz halinde bile projeyi ilgi odağı olarak tutmayı mümkün kılar.

Ayrıca, kitlenizi yol haritanız hakkında bilgilendirmeyi asla bırakmamalısınız. Planlanan tüm proje aşamalarına sıkı sıkıya bağlılık ve bu aşamalara ulaşmada piyasanın hızlı bir şekilde bilgilendirilmesi, piyasa güvenini korumaya yardımcı olacaktır. Bunun aksine, yol haritasındaki aşamalardan herhangi bir sapma, müşterinin projenin gerçekten uygulanabilir olup olmadığını düşünmeye başlamasını sağlar. Bu nedenle, yol haritasındaki her türlü değişiklik derhal duyurulmalı ve kripto para topluluğuna açıklanmalı.

Bu kurallardan herhangi bir sapma, projenin hızlı ve kaçınılmaz çöküşüyle sonuçlanır.

Sadece birkaç kez ilgi çekmek için yapılan token yakım gibi etkinlikler için bu tavsiyeyi unutun.

2. İpucu: Kendi yeteneklerinizi abartmayın

Hemen hemen bir önceki kadar yaygın olan bir başka hata ise özellikle de başarılı bir ICO’dan sonra, kendi yeteneklerinizi abartmak.

Projenin yaratıcılarının kibire varan aşırı özgüvenleri birçok projeyi çoktan öldürdü.

Çoğu zaman, proje kurucuları, ekibin projenin hazırlanmasını ve piyasaya sürülmesini başarılı bir şekilde yerine getirmesi halinde, bu başarının ilerleyişine devam edebileceklerine dair yanlış inançlara sahipler. Ancak, bu her zaman böyle değil.

Bir kez ICO sona erdiğinde, proje paradigması değişiyor. Bir token’ın satışında daha fazla pazarlama ve PR gerekliliği varken ICO’nun tamamlanması üzerine, tam olgunlaşmış bir IT startup’ı haline gelir. Böylelikle güzel kelimeler ve düzgün konuşma artık yeterli olmuyor. Proje, platformu yönetebilecek ve çalışması için gereken tüm süreçleri oluşturabilecek insanlara ihtiyaç duyuyor.

Tüm proje ekibini değiştirmeye gerek olmadığını söylemeye gerek yok. Ama aynı zamanda bazı yeniden yapılandırmalar tavsiye ediliyor.

Tecrübeli bir operasyon direktörü (COO) ve bilişim teknolojileri yetkilisi dış iletişim ve pazarlamaya zarar vermeden öncelikleri hızla değiştirmeye yardımcı olacaktır. İkincisi tamamen dış kaynaklı olabilir, pazarlama ve PR ajanslarına aktarılabilir.

ICO’dan sonra projeye gelen yakın arkadaşlardan çok daha fazlasını startup’a sunabilirler. Ve kripto para endüstrisinin temel prensibinin merkeziyetsizlik olduğunu unutmayınız.

Belirli hedeflerin üçüncü taraf geliştiricilere dışarıdan temin yoluyla sağlanabileceği anlaşılırsa, kendinize ve ekibinize fazla mesai saatleri ile işkence etmeyin.

Genel bir kural olarak, böl ve yönet – çalışmanız ve gelişmeniz gereken bir işiniz var; Bu bir hobi kulübü olmamalı.

3. İpucu: Güvenlikte kestirmeden gitmeyin

Ortalama olarak, her ICO projesinin kodunda beş hata bulunuyor ve akıllı sözleşmeleri kullanan Blockchain projelerinin en az yüzde 70’inde güvenlik açıkları olarak sınıflandırılan hatalar var.

Dahası saldırganların ICO düzenleyicilerinin ve yatırımcıların yanı sıra akıllı sözleşmeler, web uygulamaları ve mobil uygulamaları potansiyel olarak hedef alabilecekleri keşfedildi.

ABD’de Pennsylvania Enstitüsü’nden araştırmacılar da bu konuyu vurguladı. En iyi 50 projeyi analiz ettiler ve yalnızca on tanesinin vaat ettikleri akıllı sözleşmeleri gerçekten sağladıklarını keşfettiler.

Kripto para sahibi, Blockchain tutkunu ve ICOBox kurucu ortağı Anar Babaev, “Bu tür hataların nedenleri en sıradan olma eğilimindedir, proje testi son tarihi bittiğinde başlayan bir koşuşturmaca ve programcıların gerekli becerilerden yoksun oluşu gibi… Ve bu hatalar çok trajik sonuçlar yaratabilir. Domain, hosting ve diğer servislerin parolalarını çalma girişimlerinden paranın toplandığı cüzdanın IP sahteciliğine kadar…” yorumunu yaptı.

Kripto para piyasasının hatalarınızın herhangi birini kendi kazançlarına dönüştürmeye hazır dolandırıcılarla dolu olduğunu unutmayın.

Projenin güvenliği, kestirme yollar kullanmanız gereken son yerdir.

4. İpucu: Bir avukat tutmayı unutmayın

Günümüzün kripto para sektörü, ortak yasal düzenlemelere tabi değil: Farklı ülkeler, kripto paralara farklı kurallar uygulamaktalar (ya da bunları tamamen yasaklıyorlar).

Bu yönleri hızlı bir şekilde hesaba katmamak ve yasal çerçevede olası sorunlara doğru çözümü bulamamak bir proje için bir başka önemli risk.

En başından itibaren yetkili avukatlar için herhangi bir masraftan kaçınmamak daha çok tercih ediliyor.

Neyse ki, bugünlerde ICO’larda uzmanlaşan daha fazla avukat var.

Ayrıca, bu tür hizmetler ICO’lar konusunda uzmanlaşmış lider şirketlerin çoğu tarafından sunuluyorlar. Örneğin ICOBox, Applicature, Official Startups, Argon Group, AmaZix, vb.

5. İpucu: Projenin token’larının nasıl çalışacaklarına önceden karar verin

Herhangi bir normal projenin token’ı ekonomik sistemindeki daha sonraki kullanım için yaratılmıştır.

Ne yazık ki, bununla birlikte buradaki bütün şirketler bu gerçeği anlamadılar. Coin’leri çıkardıktan sonra kripto para piyasasında mümkün olan en kısa sürede satmaya ve ICO’dan para kazanmaya çalışıyorlar. Sonra maksimum yatırım miktarlarını topladıktan sonra kendilerine şu soruyu soruyorlar: “Onlarla şimdi ne yapmalıyız?”

Şunu anlamak çok mühim: Projenin token’ları, kullanıcıların ceplerinde boş ağırlık gibi duruyorsa ve kullanılmıyorsa çalışmayacaktır. Bu boş ağırlık en başarılı ICO’dan sonra bile startup’ı dibe sürükleyebilir.

Token’larınız bir projenin evrim geçirmesine yardımcı olacak bir sürücü olmalı. Sistem içerisinde faaliyette bulunmalılar. Tam olarak nasıl? Bu, projenin kurucularının düşünmesi gereken bir şey. Ve bu daha önce düşünülmeli ve kesinlikle ICO’dan sonraya bırakılmamalı.

IBRC İş Geliştirme Danışmanı Daria Generalova: “Her ciddi işte olduğu gibi, kripto para sektöründe de tüm risklerinizi önceden hesaplamak ve olası olumsuz proje geliştirme senaryolarını tahmin etmek çok önemlidir. Kurucuların en büyük hatası, her şeyi aceleyle yapmaları, ICO’nun bittiği dönemden daha ileriye bakmakta başarısız olmalarıdır.” diyor. Generalova, sözlerinin devamında “Müşterilerimize tavsiyede bulunurken her zaman planlarının, beş alanın tamamında ICO sonrası döneme odaklanmasını sağladığından emin oluyoruz. Bu sadece belirli bir şirket için değil, aynı zamanda bir bütün olarak kripto para piyasasının durumu için çok önemli. Daha başarılı projeler piyasada faaliyet gösterdiğinde kripto para ekonomisi de daha sağlıklı olacaktır. Ve daha yakında dünya tam teşekküllü bir finansal enstrüman olarak rolünü tanıyacak. Bu, kripto paralar ‘büyük para’ için cazip hale geldiğinde olacak.” ifadelerini kullandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl