Kutudaki ICO: Yeni ICO pazarlama liderleri

İki önemli internet sitesinin derecelendirmesine göre ICOBox, ArgonGroup, OfficialStartups, AmaZix, PalmBeachMarketing, FoxTail Marketing, Panony ve Element Group, en iyi ICO pazarlama şirketleri seçildiler.

Hackernoon [1] ve Free Software Advice‘ın [2] derecelendirmesine göre ICOBox, ArgonGroup, OfficialStartups, AmaZix, PalmBeachMarketing, FoxTail Marketing, Panony ve Element Group, en iyi ICO pazarlama şirketleri seçildiler.

Kripto para piyasası uzmanları, gün geçtikçe daha fazla startup şirketinin ICO’larının piyasada tutulmasına yardımcı olmak, işi mümkün olan en kısa sürede organize etmek, kripto para sektöründeki başarı şanslarını büyük ölçüde artırmak için büyük ajansları ve platformları kullanmayı tercih ettiklerini belirtiyor. ICO pazarlamasının piyasada neden daha fazla rol oynamaya başladığını ve bugün dışarıdan yardım almaksızın başarılı bir proje oluşturmanın mümkün olup olmadığını bulmaya çalıştık.

IBRC Blockchain araştırma merkezinden elde edilen bilgilere göre [3] Venezuela devletine ait bir kripto para projesi olan Petro’nun 5 milyar dolarının dışarıda tutulması halinde kripto para girişimleri 2018’in ilk yarısında yaklaşık 11 milyar dolar topladı. Bu rakamlar, şirketlerin 2017 yılında tüm dünyada ICO’lar aracılığıyla topladığı 6.9 milyar doların oldukça üzerinde. Ayrıca startup’ların sayısı da büyüdü: IBRC uzmanları, 2018’in ilk yarısında 564 tamamlanmış ICO bulunduğunu, buna karşın bu sayının 2017’nin tamamında 517 olduğunu bildiriyor. Yılın ikinci yarısında ICO yoluyla toplanan miktarlardaki düşüş eğilimine karşın 2018 ICO’larla toplanan fonlar açısından rekorların kırılacağı bir yıl olacak.

Ancak GraySpark Partners tarafından yapılan araştırmaya göre [4] 2018’deki tüm ICO’ların yaklaşık yarısı beyan ettikleri minimum tutarı toplayamadı. Bloomberg [5] tarafından yayınlanan rakamlar daha kötü görünüyor: ICO’ların yaklaşık yüzde 60’ı token satışının tamamlanmasını takiben ilk çeyrekte yok oluyor. TechCrunch [6] başarısız kripto para projeleriyle ilgili istatistikleri tutan Coinopsy ve DeadCoins adlı internet sitelerini analiz etti ve yıl boyunca piyasada 1000’in üzerinde startup’ın iflas ettiği sonucuna vardı.

Bu bağlamda ICO projelerinin hazırlanması ve piyasada tutunabilmesi için doğru yaklaşımın benimsenmesi oldukça önemli. IBRC’nin Piyasa Analiz Departmanı Direktörü Dima Zaitsev’e göre bugünlerde artık güzel bir White Paper yazmak ve Bitcoin’lerin yağmur gibi yağmasını beklemek yetmiyor. Proje, ICO öncesinde ve sonrasında net bir stratejiye sahip olmalı ve bunu takip etmeli.

Zaitsev, “Birçok projenin tekrar ettiği, ICO’nun başarısız olmasına yol açan birçok hata var. En yaygın hatalardan biri ICO’dan sonra projeyle alakalı bilgi vermeyi bırakmak. Kripto para topluluğu ve destekçileri bu yaklaşımı kesinlikle sevmeyecek ve birlikte hareket etme şansınız olmadan önce sizi unutacaktır. İkinci hata ise özellikle başarılı bir ICO’dan sonra kendi yeteneklerinizi değerlendirmede yatıyor. Proje paradigması, ICO’nun tamamlanmasının ardından değişir. ICO’ya kadar olan süreç daha fazla bir pazarlama ve halkla ilişkiler süreciyken tamamlanmasından sonra proje tam teşekküllü bir BT startup’ı haline geliyor ve bu da yeni insanlar gerektiriyor. Ayrıca proje güvenliği ve iyi avukatlar konusunda kestirmeden gitmek de kötü bir fikir. Her ikisi de sizi dolandırıcılar ve regülatörlerle yaşanacak beklenmedik problemlerden kurtarabilir. Son olarak projenin token’larının nasıl çalışacağına önceden karar vermelisiniz, böylece ICO’dan sonra token’larla ne yapılacağı sorusu ortaya çıkmaz.” diyor.

Bir SaaS çözümü, teknolojik ve yasal destek, pazarlama, danışmanlık ve PR ICO’ların başlatılması ve performansı sırasında startup’ların ayakta kalmasını sağlayacak olan temel hizmetlerin parçalarıdır. Bunlar genellikle dünyanın lider ICO pazarlama şirketleri tarafından sağlanan hizmetlerdir. Böyle bir şirket olan ICOBox, bir yıldan fazla bir süre içinde kuantum sıçraması yapmayı başaran, ICO’lar konusunda dünya çapındaki en büyük hizmet sağlayıcısı haline gelmiş br platform. Aynı zamanda küresel olarak 150’den fazla çalışanıyla personel sayısı açısından en büyük şirketlerden biri. Dolayısıyla Hackernoon ve Free Software Advice gibi internet sitelerinin derecelendirmelerinde ilk sıralarda yer alması tesadüf değil. ICOBox ayrıca Colabug internet sitesi tarafından hazırlanan ICO’ların hazırlanması ve performansında uzmanlaşmış dünyanın en iyi platformları listesinde de yer alıyor.

ICOBox’ın CEO’su Andriy Zinchuk, “Blockchain pazarının muazzam bir büyüme yaşadığı bir sır değil. Bu teknoloji hayatlarımızı ve çocuklarımızın hayatlarını sonsuza dek değiştirecek, bu nedenle kendimize iddialı bir hedef belirledik: tecrübemizi ve yenilikçi gelişmeleri kullanarak bu sektörde dünyanın lider girişim hızlandırıcısı olmak. Sistematik olarak hedefimize doğru ilerliyoruz ve yakında müşterilerimize yardımcı olmak ve diğerlerine kripto para sektörünü daha iyi tanıtmak için Blockchain üniversitemizi açıyoruz.” şeklinde konuşuyor.

Şirket halihazırda kendi Blockchain araştırma merkezini ICOBox Blockchain Araştırma Merkezi (IBRC) adıyla açmış durumda. Merkezin uzmanları, ICO pazarının haftalık analizini yayınlıyor ve küresel Blockchain ve kripto para sektöründe en önemli konular hakkında düzenli raporlar hazırlıyor.

Blogger ve reklamverenler için merkezsiz bir pazaryeri olan SocialMedia.Market platformunun kurucu ortağı ve başkanı Dmitry Shyshov, “ICOBox ile yaptığımız iş birliğinin sonuçlarından çok memnunuz. Uzmanları bize tüm ICO boyunca kapsamlı bir destek sağladı. ICOBox’un teknik ve yasal desteğinin yanı sıra usta pazarlama stratejisi, fon toplama hedeflerimize başarıyla ulaşmamızı sağladı.” diyor.

Blockchain’in yeni startup’ları artık ICO’larını başlatma konusunda yardım almak için büyük ve kendini ispatlamış ajanslara ve platformlara yöneliyor. Küresel ICO pazarlama derecelendirmelerindeki ilk 5 şirket, yılda 40 ya da daha fazla projeyle çalışıyor ve müşterilerine ICO’lar yoluyla 300-400 milyon dolar toplamalarına yardımcı oluyor.


Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazı, sponsorlu bir tanıtım yazısıdır. Uzmancoin’in bu sayfadaki ürün veya hizmetle bir ilişkisi yoktur. Uzmancoin, bu sayfadaki ürün veya hizmetten doğacak riskler karşısında sorumlu tutulamaz. Burada yazılanlar bir tavsiye niteliği taşımaz.

[1] https://hackernoon.com/the-top-21-icomarketing-agencies-pr-firms-ab3d41e279c9
[2] https://www.freesoftwareadvice.com/top-ico-marketing-agencies/
[3] https://anycoin.news/2018/07/03/crypto-sec-quarter/
[4] https://www.coinspeaker.com/2018/09/11/nearly-50-of-icos-failed-report-claims/
[5] https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-07-09/half-of-icos-die-within-four-months-after-token-sales-finalized
[6] https://techcrunch.com/2018/06/29/thousands-of-cryptocurrency-projects-are-already-dead/

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl