Icrypex’in modeli, 2020’de Bitcoin, Ethereum ve Ripple fiyatı için ne diyor?

Icrypex Hazine ekibi, geçmiş verilerden yararlanarak geleceği tahmin etmede kullanılan Facebook'un "fbprophet" kütüphanesine dayanan zaman serisi analizi ile Bitcoin, Ethereum ve Ripple'ın 2020'deki olası fiyat hareketlerini ortaya koydu.

Icrypex Hazine Yönetmeni Ozan Kara, Youtube kanalı Kripto Sözlük TV‘de Icrypex Hazine ekibi olarak Python temelli ve Facebook’un geliştirdiği “fbprophet” kütüphanesine dayanan zaman serisi analizi ile ortaya koydukları Bitcoin’in gelecekteki olası fiyat hareketlerini paylaştı.

Söz konusu kütüphane, 2017 yılında Facebook tarafından şirketin kendi satış veri öngörülerini belirlemek için oluşturuldu.

Kara, “Icrypex Hazine ekibi olarak bu kütüphane ile Bitcoin fiyatını modelledik. 2014 yılından itibaren aldığımız veriler ile birlikte bir senelik öngörü oluşturduk. Son dönemde geri çekilen Bitcoin’in 2019 sene başındaki yükseliş trendini kırmadığını ve hâlâ yukarı yönlü trendi takip ettiği açık bir şekilde görülüyor.” diyor.

Aşağıdaki grafikte Kara’nın bahsettiği trend gösteriliyor:

Kaynak: Icrypex

Çarşamba günleri düşüş, hafta sonlarına doğru artış var

Icrypex Hazine ekibinin yaptığı modellemede Bitcoin’in fiyatının Çarşamba günleri 10 doların üzerinde açık bir düşüş olduğu, hafta sonlarına doğru ise 20 dolarlık bir artış yaşandığı ortaya konuldu.

Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatının haftanın günlerine göre hareketleri görülebiliyor:

Kaynak: Icrypex

Kış ve yaz aylarında fiyat yükseliyor

Bitcoin fiyatında mevsimselliği de değerlendiren Kara, özellikle Haziran ve Ocak aylarında fiyatın yükseldiğini belirtiyor. Kara, bu noktada “5 senelik veri ile çalıştığımız ve volatilitesi yüksek bir piyasada, 2017 yılı sonunda yaşanan yüksek artışın etkileri bu dönemlerde sürüyor.” notunu düşüyor.

Kaynak: Icrypex

Modelin fiyat öngörüleri

Kara, modelin fiyat hareketlerine ilişkin ne söylediğine gelince ise şu ifadeleri kullanıyor:

“Modele göre, yıl sonuna kadar bir yükseliş olacak ancak bu yükselişin zirve yaptığı noktalar Mart başı, Haziran ve yıl sonu olacak. Modelimiz Bitcoin’in yılı 16,000 dolar, en iyi ihtimalle 21,000 dolarla kapatacağını söylüyor.”

Altcoin’lerde durum

Aynı modelleme Ripple ve Ethereum’a da uygulandı. Ripple’da sonuç pek parlak gözükmezken Ethereum iyi bir yıl geçirebilir.

Kara, “Ripple yatırımcısını üzüyor. Bitcoin’de görmedik, 2019’un başında başlayan trend kırılmadı dediğimiz Ripple’da bu trendin kırıldığını görüyoruz. 2020 yıl sonuna doğru daha yatay, biraz daha durgun bir Ripple izleyeceğiz gibi duruyor. Ethereum’da da Bitcoin’de olduğu gibi yükseliş bekliyoruz ancak trendi Bitcoin kadar yukarıda değil. Onda da 2020 yıl sonunda 230 dolarları görme ihtimalimiz var. Bitcoin, Ethereum veya Ripple olsun, hepsinde kış ve yaz aylarında yükseliş var. Bu aylarda mutlu olabiliriz.” yorumunu yapıyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl