Icrypex CEO’su Gökalp İçer: 2021’de bizi daha pozitif bir gündem bekliyor

Sorularımızı yanıtlayan kripto para borsası Icrypex'in CEO'su Gökalp İçer, 2020'nin kısa bir değerlendirmesini yaptı ve 2021'de neler beklediklerini anlattı. İçer, XRP başta olmak üzere son dönemdeki gelişmelere de değindi.

Kripto para borsası Icrypex’in CEO’su Gökalp İçer ile 2020 yılını, 2021’yi, son dönemde yaşanan gelişmeleri ve Bitcoin ile XRP‘nin durumunu konuştuk. 2020 yılının Icrypex için oldukça başarılı geçtiğini söyleyen İçer, 2021 yılı için en temel hedeflerinin Türk kripto para yatırımcısının yurt dışını tercih etmemesini sağlamak olacağını vurguladı. Ayrıca İçer, 2021’de kripto para sektörünü 2020’den daha pozitif bir gündemin beklediğini düşündüklerini ifade etti.

“Attığımız adımlar trendi belirliyor”

2020 yılını artık geride bırakıyoruz. Sektör açısından önemli bir yıl oldu. 2020’yi Icrypex açısından kısaca özetlerseniz, nasıl geçti?

2020 yılı Icrypex için oldukça başarılı geçti, yılın ilk yarısında bazı geliştirmelerimizi tamamlamaya odaklanmıştık, yılın ikinci yarısından itibaren ise bunun meyvelerini topladık. Tekil kullanıcı sayımız ve hacimlerimiz arttı. Tuncay YILDIRAN gibi sektördeki güçlü isimleri kendi bünyemize kattık. Benzer sürprizleri geleceğimiz günlerde de vermeye devam edeceğiz. Şu anda attığımız adımlar ile kripto para sektöründeki trendi belirlediğimizi görüyoruz. Sektördeki ilk araştırma ekibini biz kurduk, ilk 7/24 hizmet veren Müşteri Desteğini biz yaptık. Regülatif tarafta da attığımız adımların farklı firmalar tarafından da izlendiğini görüyoruz. Türkiye kripto para sektörünün gelişimi için bunu pozitif olarak okuyoruz.

“Yatırımcılarının isteklerinin ne olduğunu biliyoruz”

2021 için hedef ve planlarınız nelerdir?

2021 yılı için en temel hedefimiz, Türk kripto para yatırımcısının yurt dışını tercih etmemesini sağlamak olacak. Küresel büyük borsalarda işlem yapan yatırımcıların yalnız ve korunmasız kaldıklarını görüyoruz. Yatırımcının isteklerinin ne olduğunu biliyoruz. Bunu karşılayacak gücümüz ve bilgimiz de var. 2021 bu projelere odaklandığımız diğer taraftan da müşteri tabanımızı küresel olarak artırdığımız bir yıl olacak bizim için.

“Icrypex’te ETH staking’inin önünü açacağız”

Icrypex’in bir süredir Ethereum 2.0 staking desteği için hazırlandığını biliyoruz. Yakın zamanda kullanıcılar, Icrypex’i kullanarak ETH staking’i yapabilecekler mi?

Kısa yanıtı Evet. Ethereum networkündeki gelişmeleri yakın takip ediyoruz. Phase 0 için bunu yapmadık çünkü müşteri memnuniyeti tarafında bazı riskler taşıdığını öngördük. Ancak gelecek günlerde Icrypex’te ETH staking’inin önünü açacağız.

“Sektör regüle olmaya oldukça yakın”

Son dönemde SPK deneyimli isimlerin kripto para borsaların yönetim kurullarında yer almaya başladığını görüyoruz. Hatta bu konuda ilk adımı sizin attığınızı hatırlıyorum. Sizinle yılın başındaki bir röportajımızda 2020’nin sonuna kadar taslak bir kripto para regülasyonu beklediğinizi söylemiştiniz. Son atamalarla birlikte regülasyonun artık çok yakın olduğunu söyleyebilir miyiz?

Doğru hatırlıyorsunuz. Sektörde trendi belirliyoruz derken biraz da bunu kastediyordum. Sektör regüle olmaya oldukça yakın bunu bu şekilde okumakta fayda var. Nasıl regüle olacağına dair tahminlerimizin bir kısmını da yine bir röportajda paylaşmıştım. 2021’de SPK’dan en azından taslak bir metin ya da bir tavsiye metni bekliyoruz. Şirket kurulduğu günden beri hazırlıklarımız hep o yöndeydi. Bu konuda da, sektörde know-how transferi yapmak konusunda açığız. Amacımız Türkiye’de daha şeffaf ve daha efektif bir kripto para sektörüne ulaşılmasını sağlamak.

“SEC konusunda haklı”

XRP’deki son gelişmeleri nasıl değerlendirirsiniz, XRP için ilerisini nasıl görüyorsunuz?

Ripple Inc. Başına gelenler aslında sektörün, özellikle finansal piyasalardan gelenler için, gördüğü ancak konuşmadığı sorunlarından biriydi. SEC konusunda haklı. ICO sürecindeki bilgi Ripple tarafından simetrik dağıtılmamış durumda, XRP ürünü kayıt altına alınmış değil ve tepe yöneticilerinin lehine bir avantaj söz konusu.

SEC bu ürünü bir menkul kıymet gibi görüyor ve neden kendisinden izin alınmadığını ya da diğer menkul kıymet ürünlerinde, bir regülatörün yatırımcılar için kaygılanacağı konularda da kaygılanıyor. Ancak XRP nin bir menkul kıymet ya da para olup olmadığının tanımlanması için aslında sorumluluk sahibi mercilerden bir tanesi de kendisi.

Diğer taraftan Ripple Inc.’in kendi sitesinden yaptığı açıklamaların tam kusursuz bir zemine oturduğunu düşünmüyorum. FinCEN’in XRP’yi para olarak kabul ediyor olması, XRP’nin izlenmesi gerektiğine yapılan bir atıf aslında ve SEC’in de aynı kabule sahip olması gerektiğini anlatmıyor. Ezcümle, bu şekildeki geçiş dönemlerinde karşılaşılabilecek sorunlardan bir tanesi ile karşı karşıyayız.

SEC’in yönetimi bu olaydan sonra, görev sürelerinin bitmesi ile değişti malumunuz. Yeni yönetimin de kripto paralar ile alakalı ılımlı söylemlere sahip (pro-crypto) olduklarını biliyoruz. Konunun nereye evrileceğini kestirmek güç ve bunu dillendirmek de biraz riskler barındırıyor. Şimdilik XRP yatırımcısının konu netleşene kadar portföylerini riske sokacak pozisyon almamalarını salık veriyorum.

“2021’de Bitcoin ETF’lerinin gelebileceğini düşünüyorum”

Bitcoin, bu yıl kurumsal taraftan ciddi bir destek aldı. Çok önemli satın alımlar gördük. PayPal gibi devler oyunun içine dahil oldu. Regülasyonlar hız kazandı. Tamamı piyasanın olgunlaşmaya başladığını gösteren emareler. Bunları göz önüne aldığınızda 2021’de bir Bitcoin ETF’i ihtimalini nasıl görüyorsunuz?

Kurumsal talebin artması ile bu ETFler artık bir ihtiyaç oldular. 2021’de Bitcoin ETF’lerinin gelebileceğini düşünüyorum. Bununla birlikte bunların saklanması vb konular da bir çerçeveye kavuşmuş olabilecekler.

“2021’de daha pozitif bir gündem bekliyor”

Bir bütün olarak 2021’de kripto paralarda bizi neler bekliyor?

Genel olarak 2020’den daha pozitif bir gündemin bizi beklediğini düşünüyoruz. Ancak buradaki kilit rolü Bitcoin’in oynamasını beklemiyoruz. Bitcoin sahnedeki ürün sadece ancak merkez bankaları dijital para birimlerinin kripto para ekosistemine katacaklarının kıymetli olacağını düşünüyoruz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl