İflas eden Celsius’un en büyük alacaklısı araştırıldı: SBF’ye uzanan bağlantı

12 Haziran gününden bu yana platformdan çekim işlemlerine izin vermeyen ve geçtiğimiz günlerde de iflas başvurusunda bulunan kripto kredi şirketi Celsius'un en büyük alacaklısının arkasından da son dönemlerin tartışmalı ismi Sam Bankman-Fried çıkmış gözüküyor.

Kripto para dünyası Mayıs ayından bu yana yaşanan düşüşleri konuşurken, Terra LUNA gibi projelerin yanı sıra, 3AC, Celsius, Voyager, BlockFi ve Vauld gibi kredi platformlarının da güvenilirliğini tartışıyor. Tüm bu tartışmaların ortasında ise sadece bir ismin olması dikkat çekiyor: Sam Bankman-Fried…

Son dönemin en çok konuşulan ismi, SBF…

Kısa süre önce TIME dergisinin, “en etkili 100 insan” listesine giren, kendisi hakkında sürekli olarak, ne kadar yardımsever olduğu, tüm servetini bir gün bağışlamak istediği, lükse karşı olduğu ve hatta yatağı bile olmadığı ve bir koltukta uyduğu yönünde haberler yapılıyor. Ancak bunların da ötesinde, Bankman-Fried’ın başında olduğu şirketler, iflasın eşiğinde olan ya da resmen iflas başvurusunda bulunmuş birçok firmayı da “kurtarmanın” yollarını arıyor. Celsius’a kredi vermekten son anda vazgeçen FTX borsası, Voyager ve BlockFi ile ise ciddi kredi anlaşmaları yapmış ve bu şirketlere nefes aldırmıştı.

Celsius’un en büyük alacaklısı da ona çıkıyor!

ABD medyasından Bloomberg de, adeta her taşın altından SBF’nin çıkmasına vurgu yapan bir haber yaptı ve önemli bilgiler verdi. Son olarak iflas başvurusu yapan Celsius’un, resmi başvuru belgelerini inceleyen Bloomberg, şirketin en büyük alacaklısı olan Pharos şirketiyle ilgili ilginç bilgilere ulaştı.

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan belgelerde Celsius’un en büyük alacaklısının, 81 milyon dolar ile açık ara Pharos şirketi olduğu görülmüştü. Şirketle ilgili kısa bir araştırma yapan Bloomberg, merkezin Cayman Adaları’nda olduğunu belirtirken, iletişim e-postasının da [email protected] olarak gösterildiğini belirtti.

Pharos’tan Lantern’e, Lantern’den SBF’ye…

Google’da bir Pharos araştırması yapıldığında fazla bir sonuç ortaya çıkmıyor ancak e-posta adresindeki Lantern şirketinin websitesinde, Pharos için iş ilanı bulunuyor ve şirketin merkezi olarak da Londra gösteriliyor. Öte yandan Nisan ayındaki bir SEC dosyası da, Pharos şirketini Lantern’in bir iştiraki olarak belirtiyor. SEC dosyasına göre Pharos’un yönetimi altında yaklaşık 400 milyon dolarlık varlık bulunuyor. Bu rakamın yarısından fazlası ise ABD dışındaki müşterilere ait…

Lantern’in çalışanlarının bazı kariyer bilgileri ise Sam Bakman-Fried ile kesişiyor! Şirketin CEO’su Tara Mac Aulay, Alameda Research’ün kurucularından… Aulay, bunu Kasım ayındaki bir konferansta da açıklamıştı. Bilindiği üzere Alameda, son dönemin en çok tartışılan trade şirketlerinden ve başında da Sam Bankman-Fried bulunuyor. Aulay ayrıca, bir dönem SBF’nin gelişim direktörü olduğu Oxford hayır kurumunda da çalışmış. Yani ikilinin yolları iş dünyası dışında da ciddi şekilde kesişiyor.

Celsius-Alameda-Voyager karmaşası

Bilindiği gibi SBF’nin başında bulunduğu Alameda ve FTX şirketleri, Voyager ile BlockFi’a ciddi kurtarma kredileri vermişti. Ancak geçtiğimiz hafta, Voyager’a kredi veren Alameda’nın, aynı zamanda şirkete 377 milyon dolar borçlu olduğu da ortaya çıkmıştı.

İflas açıklayan Celsius’un da Alameda’ya 12.8 milyon dolar borcu bulunuyor. Alameda-FTX ikilisi ise, son olarak Celsius’un bilançosundaki 2 milyar dolarlık açığı sebep göstererek şirketi kredi musluklarını kapamıştı.

“Aulay ve Lantern ile bir bağımız yok”

Bloomberg’in haberine ve sorularına cevap veren Alameda şirketinin bir sözcüsü ise Mac Aulay’in Alameda’yla olan geçmiş bağını doğruladı ve şu anda iki tarafın da birbirleriyle hiçbir bağı olmadığını belirtti. Sözcü, Alameda’nın Lantern ile de yine bağının olmadığı bilgisini verdi.

Bloomberg’in haberinde açıkladığı bir başka bulguda da, başka bir Lantern çalışanı olan Victor Xu’nun 9 ay boyunca 2018 yılında Alameda’da baş trader olarak görev yaptığı belirtildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl