İflas eden “kripto bankası” Celsius’un satışı için tarihler belli oldu

12 Haziran gününden bu yana platformda çekim işlemlerini durduran ve Temmuz ayında iflas başvurusunda bulunan Celsius şirketinin satışı konusunda resmi tarihler belli oldu. Satış için birçok talibin olması beklenirken, FTX borsasının da en az bir teklif sunacağı belirtiliyor.

Geçtiğimiz hafta CEO Alex Mashinsky’nin resmen görevi bıraktığı Celsius’ta şirketin satışı konusunda tarihler belirlendi. Kripto borç ve faiz platformu için son teklif 17 Ekim günü verilecek. Bu süre mahkemenin gerekli olması halinde 20 Ekim’e de uzatılabilecek. Satışın sonucuyla ilgili de 1 Kasım günü bir duruşma düzenlenecek.

2.8 milyar dolarlık boşluk…

Bilindiği üzere birçok büyük şirket Celsius’un satın alımı için harekete geçmiş ancak bilançoda 2.8 milyar dolarlık boşluğun görülmesi üzerine frene basmışlardı. Mahkeme dosyaları Celsius’un müşterilerden toplamda 6.7 milyar dolar toplamasına rağmen, elindeki varlık değerinin 3.9 milyar dolar olduğunu göstermişti. Rakamların ortaya çıkması şirket hakkındaki endişeleri daha da artırmıştı.

FTX nasıl bir teklif verecek?

Celsius gibi iflas eden ya da iflasın eşiğinde bulunan birçok kripto faiz ve kredi platformunu satın almak üzere harekete geçen FTX borsasının teklif vermesine de kesin gözüyle bakılıyor. FTX ve Alameda Research fi
rmasının kurucularından olan genç CEO Sam Bankman-Fried daha önce birçok kez, bu şirketlerin “kurtarılması” gerektiği yönünde görüş bildirmişti. SBF ve bu iki şirketin satın alım hamleleri de soru işaretleri yaratmıştı.

Voyager konusunda galip geldiler

FTX’in ABD kolu olan FTX US şirketi geçtiğimiz hafta bir başka batık şirket Voyager’a 1.4 milyar dolarlık teklif vermiş ve açık artırmayı kazanmıştı. Voyager ve Alameda şirketleri arasındaki borç işlemleri de bir dönem ciddi şekilde sorgulanmıştı. Alameda’nın, kurtarmaya çalıştığı Voyager’a 300 milyon doalr borçlu olduğu ortaya çıkmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl