İflas eden Voyager’ın token’ı VGX yüzde 586 arttı! Manipülasyon mu?

İflas talebinde bulunan kripto borç ve faiz platformlarından olan Voyager Digital'ın kendi token'ı VGX'te dün %500'den fazla artış yaşanırken, sert yükelişin New York'taki bir mahkemeden gelen 3AC'nin varlıklarının dondurulması kararının ardından yaşanması da dikkat çekti. Yine de yükselişin ardından hala çok fazla soru işareti bulunuyor.

Haziran ayında kendisine en çok borcu bulunan şirket konumundaki Three Arrows Capital’a bir temerrüt bildiriminde bulunan daha sonra FTX borsasıyla 15 bin adet BTC ve 200 milyon dolarlık bir kredi anlaşması yapmasına rağmen iflası durduramayan Voyager Digital ile ilgili şüphe uyandıran bazı gelişmeler yaşanıyor.

Token’da %586 artış…

ABD iflas kanununun 11. maddesi uyarınca bir iflas talebinde bulunan ve yeniden yapılandırma sürecine girecek olan Voyager Digital’ın kendi token’ı olan VGX’te dün %586’lık bir yükseliş görüldü. Yükselişin zamanlaması ise yatırımcılar ve sektör uzmanlarında bazı şüpheler uayndırdı.

Mahkemenin 3AC kararından sonra geldi

Büyük yükseliş hareketinin, bir New York mahkemesinin 3AC fonlarının dondurulma kararından sonra gelmesi dikkat çekti. Bilindiği üzere, kripto para düşüşlerinden olumsuz etkilenen ve iflas eden 3AC’nin de Voyager’a ciddi bir borç ödemesi gerekiyor. Elde edilen bilgilere göre, Voyager’ın borç defterinin %60’lık kısmı sadece 3AC borçlarından oluşuyor.

Token yükselişi için belli kişiler tarafından manipülasyon yapıldığı iddia edilirken, yaşananların bir “short squeeze” yani kısa pozisyon alanları tasfiye etme operasyonu olduğu da belirtiliyor. New York’taki mahkeme kararından önce 0.15 dolar seviyesinde olan VGX token, dün 1 doların da üzerine çıkmıştı. Şu anda ise 0.50 dolardan işlem görüyor.

Ancak tüm bu iddialar, şu anda hiçbir şekilde kanıtlanmış değil ve iddia seviyesinde kalmaya devam ediyor.

Platformu kullananlar yararlanamadı

Öte yandan bir başka önemli nokta da, Voyager’da parası bulunan yatırımcıların bu yükseliş hareketinden hiçbir şekilde yararlanamamış olmaları… Şirket bir süre önce platformdaki işlemleri durdurmuştu. Dolayısıyla Voyager müşterileri bu büyük yükseliş hareketinden, hesaplarında VGX token osla bile yararlanamadılar. Diğer borsalarda token’ı bulunanlar ise rahatlıkla işlem yapabildiler ve yükselişten faydalanabildiler. VGX token; Binance, FTX, Coinbase, Gate.io gibi borsalarda da listelenmiş durumda…

İflas eden 3AC’nin kurucuları olan Zhu Su ve Kyle Davies’in ise nerede oldukları hala bilinmiyor. Su Zhu’nun geçtiğimiz günlerde, Singapur’daki lüks evini satışa çıkardığı iddia edilmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl