İflasın eşiğindeki kripto madencilik firması Greenidge’in 4 ayda kaderi değişti

2022'nin son bölümünde Bitcoin fiyatındaki düşüşlerin yanı sıra New York regülatörüyle yaşadığı sorunlar sebebiyle iflasın eşiğine gelen Bitcoin madencilik firması Greenidge'in adeta 4 ayda kaderi değişti. Ocak ayında iflas açıklamayı düşünen şirket, Core Scientific ile anlaştı ve şimdi büyüme planları yapıyor.

New York merkezli Bitcoin madencilik firması Greenidge, bir başka madencilik firması Core Scientific ile ortaklık kurdu. Yapılan resmi açıklamaya göre, 1 yıllık ortaklık ile beraber Core Scientific, Greenidge’e ait olan 6914 madencilik cihazını kendi tesislerinde çalıştıracak.

Konuyla ilgili konuşan Greenidge CEO’su Dave Anderson, “Bu anlaşma kesinlikle bizim kârlılığımızı artıracak ve büyümemize yardımcı olacak” dedi.

Adeta kaderi değişti

Greenidge de birçok madencilik şirketi gibi 2022’nin son bölümlerinde iflasın eşiğine gelmişti. New York gibi regülasyonların çok ağır olduğu bir bölgede faaliyet gösteren şirket, sürekli olarak çevre grupları tarafından, madenciliğin havayı kirlettiği iddialarıyla şikayet ediliyordu. Bu şikayetler sonucunda Greenidge, New York Çevresel Koruma Departmanı’ndan “temiz hava izni” belgesi  de alamamıştı.

Yapılan yeni ortaklık hakkında açıklama yapan şirket ise bu durumu “yeni bir sayfa açmak” olarak tanımladı.

Şirket aralık ayında yaptığı açıklamada, faaliyetlerini sürdürme konusunda ciddi şüpheleri olduğunu duyurmuştu.

Core Scientific de aynı şekilde

ABD’de birçok şehirde tesisleri bulunan Core Scientific de yine iflasın eşiğine gelmişti. Çeşitli borç alma denemeleri de başarısız olan şirket, Bitcoin fiyatının yükselmesiyle karlılık oranlarını artırmış ve hisse fiyatını da yükseltmeye başlamıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl