Dünyanın en zengin ülkelerinden Lihtenştayn’dan Bitcoin adımı geliyor

Dünyanın ve Avrupa'nın en zengin ülkelerinden olan ve Avusturya ile İsviçre arasında bulunan Lihtenştayn'dan Bitcoin adımı geliyor. Ülkenin başbakanı son verdiği röportajda devlet hizmetleri için Bitcoin ödemelerine izin vermeyi ve Bitcoin rezervi tutmayı düşündüklerini belirtti.

Avrupa’nın küçük ama zengin ülkelerinden olan, aynı zamanda önemli bir finans merkezi konumundaki Lihtenştayn da, El Salvador’un izinden gitmeye hazırlanıyor. Bitcoin’i şimdilik resmi para ilan etmeyi düşünmese de Lihtenştayn, ülke rezervlerinde Bitcoin tutmaya başlayabilir ve devlet hizmetlerinin de yine BTC ile ödenmesine izin verebilir.

Konuyla ilgili açıklama ise ülkenin başbakanı Daniel Risch’den geldi. Handelsblatt gazetesine verdiği bir röportajda detayları tam anlamıyla belli olmasa da, Bitcoin ödemelerinin geldiğini belirten Daniel Risch şu ifadeleri kullandı:

“Kripto paralar ve Bitcoin volatil varlıklar. Dolayısıyla milyar dolarlık birikimler Bitcoin’e hemen geçecek diye bir kaide yok ancak bu değişebilir. Hatta Bitcoin’in de hala riskli olduğunu düşünüyorum ancak zamanla bu bakış açısı da herkes için değişecektir. Ülkenin bir bölüm rezerviyle Bitcoin alabiliriz. Devlet hizmetlerinin ödemeleri de yine Bitcoin ile yapılabilir. Ancak bunun için henüz bir net zaman söyleyemiyorum”

“Anında İsviçre frangına çevrilecek”

Başbakan olmasının yanı sıra ülkenin maliye bakanı titri de bulunan Risch, yapılan Bitcoin ödemelerinin anında ülkenin parası olan İsviçre frangına çevrileceğini söyledi:

“Bir vatandaş Bitcoin ile ödeme yaptığında, bu devlet tarafından anında İsviçre frangına çevrilecek. Böylece volatilite ve onun yaratacağı muhtemel tehlikelerden korunmuş olacağız. Frank ülkenin resmi para birimi olmaya devam edecek. Bitcoin onunla aynı statüye sahip olmayacak”

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl