İki kardeşe 124 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılığı suçlaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), John ve JonAtina (Tina) Barksdale kardeşlerin “Ormeus Coin” adlı bir token için düzenlenen kayıt dışı satışlarda binlerce yatırımcıyı 124 milyon doların üzerinde dolandırmakla suçladı.

Yapılan basın açıklamasında, iki kardeşin 2017 yılının Haziran ayından bugüne kadar platformlarındaki yatırımcılara Ormeus Coin sattıkları belirtildi. Ayrıca Haziran 2017 ile Nisan 2018 arasında da Ormeus Global adı verilen pazarlama şirketi aracılığıyla Ormeus Coin ve bir kripto para alım satım programına yatırımdan oluşan abonelik paketleri sattıkları ifade edildi.

John Barksdale’in dünya çapında tanıtım organizasyonları düzenlediği, kız kardeşi Tina’nın ise sosyal medya gönderileri, Youtube videoları, basın bültenleri ve diğer tanıtım metaryallerinin hazırlanmasıyla ilgilendiği kaydedildi.

İddiaya göre ikili, yanıltıcı bir şekilde Ormeus Coin’in dünyanın en büyük kripto para madenciliği operasyonlarından biri tarafından desteklendiğini öne sürdü.

250 milyon dolarlık madencilik faaliyetleri olduğunu iddia ettiler

Madencilikten 3 milyon dolardan daha az bir gelir elde ettikten sonra 2019’da bu faaliyeti bitiren kardeşlerin sonrasında da 250 milyon dolarlık kripto para madenciliği faaliyetleri olduğu iddiasını sürdürdükleri aktarıldı.

Milyonlarca dolarlık parayı kişisel harcamalara kullandılar

SEC ayrıca şüphelilerin Ormeus Coin’in fiyatını manipüle ettiklerini, milyonlarca dolarlık yatırımcı parasını da kişisel harcamalar için kullandıklarını savundu.

Kurum, kardeşleri federal menkul kıymet yasalarını ihlal etmekle suçladı, ihtiyati tedbir kararı verilmesinin yanı sıra haksız yere elde edilen kazançların faiziyle geri ödenmesine ve para cezasına hükmedilmesini talep etti.

John Barksdale tutuklandı

Öte yandan ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise 40 yaşındaki John Barksdale’in yurt dışında tutuklandığını bildirdi. Bakanlık açıklamasında, Ormeus Global’in dünya çapında 8 binden fazla yatırımcıya paket satışından 70 milyon dolar topladığı, Ormeus Coin’in ise 12 bin yatırımcıya satıldığını, bunların en az 200’ünü Amerikalıların oluşturduğunu açıkladı. Ormeus Coin’in tepe noktasında 52 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğu da belirtildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl